GospodarkaNaukaPaństwoPolitykaPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Boris Johnson znosi obostrzenia, mimo dużego wzrostu zakażeń

Johnson znosi obostrzenia

Premier Boris Johnson cofnie większość przepisów antypandemicznych i obostrzeń. Decyzje premiera mają wejść w życie już 19 lipca. Eksperci przewidują, że do tego czasu liczba nowych zakażeń może wzrosnąć do 50 000 dziennie.

Musimy być szczerzy wobec siebie. Jeśli nie możemy ponownie otworzyć naszego społeczeństwa w ciągu najbliższych kilku tygodni, kiedy pomoże nam nadejście lata i wakacji szkolnych, to musimy zadać sobie pytanie: kiedy będziemy mogli wrócić do normalności?

– powiedział Johnson na konferencji prasowej na Downing Street.

Premier stwierdził, że celem unieważnienia obostrzeń było „przejście od uniwersalnego dyktatu rządowego do polegania na osobistej odpowiedzialności ludzi”. Dodał jednak, że rząd zamierza na bieżąco reagować na wszelkie zmiany.

Oczywiście, jeśli znajdziemy inny wariant, który nie reaguje na szczepionki, lub jeśli, nie daj Boże, pojawią się naprawdę okropne nowe błędy, wtedy oczywiście będziemy musieli podjąć wszelkie kroki, aby chronić społeczeństwo.

– stwierdził Johnson.

Planowane zmiany ogłoszone przez Johnsona mają sprawić, że Anglia będzie odstawać od reszty świata, gdzie nadal obowiązują ograniczenia pandemiczne. Tak zwane “wielkie otwarcie” zostało określone przez Partię Pracy jako lekkomyślne, a rezygnacja z prawnego wymogu masek wywołała sprzeciw ze strony pogrążonych w żałobie rodzin i regionalnych burmistrzów.

Jedynymi pozostałymi przepisami będzie wymóg izolacji po pozytywnym wyniku testu na Covid-19, a także ograniczenia dotyczące podróży międzynarodowych i obowiązkowego dystansu społecznego na lotniskach i innych portach. Dyrektorzy zdrowia publicznego zachowają również pewne uprawnienia do działania w sytuacji kryzysowej.

Kukiz cieplutko o PiS: Pierwsza partia, która dostrzega problem nepotyzmu

Johnson ratuje karierę?

Johnson zapowiedział również przyspieszenie szczepień osób poniżej 40. roku życia, u których różnica między dawkami zostanie zmniejszona z 12 tygodni do ośmiu, podobnie jak w przypadku osób powyżej 40. roku życia. Oznacza to, że do połowy września każdemu dorosłemu podane zostaną dwie dawki. Nie będzie już żadnych konkretnych zaleceń dotyczących pracy w domu, a ograniczenia dotyczące liczby osób odwiedzających dom opieki zostaną zniesione.

Ostateczna decyzja o zniesieniu pozostałych ograniczeń zostanie podjęta w przyszłym tygodniu, ale Johnson powiedział, że jest to raczej formalność. W tym tygodniu zostaną również ogłoszone plany, dzięki którym osoby, które zostały podwójnie zaszczepione, będą mogły uniknąć kwarantanny.

Stojąc obok premiera, naczelny lekarz Anglii, prof. Chris Whitty, ostrzegł, że epidemia jest „znacząca i narastająca”. Stwierdził, że spodziewa się, że nadchodząca zima „może być bardzo trudna”. Ministrowie otrzymali uprawnienia do „ponownego nałożenia ograniczeń gospodarczych i społecznych na poziomie lokalnym, regionalnym lub krajowym”, jeśli zajdzie taka potrzeba, aby stłumić niebezpieczny nowy wariant. Te środki byłyby „ostatnią deską ratunku, aby zapobiec niezrównoważonej presji na brytyjską służbę zdrowia”.

Jude Diggins, tymczasowy dyrektor Royal College of Nursing, nie jest zadowolony z pomysłu premiera i twierdzi, że Johnson podjął taką decyzję, aby ratować swoją polityczną karierę.

Ta choroba nie znika 19 lipca. Żadna dostępna szczepionka nie jest w 100% skuteczna… Noszenie masek w przestrzeni publicznej jest proste i dobrze ugruntowane – rząd pożałuje dnia, w którym wysłał zły sygnał dla celów politycznych.

– stwierdził.

Partia Pracy powiedziała, że ​​zniesienie wszystkich ograniczeń spowoduje, że miliony ludzi, którzy nie przyjęli szczepionki, w tym dzieci, będą podatne na Covid-19. W poniedziałek rząd ogłosił kolejne 27 334 przypadków w Wielkiej Brytanii.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close