Biznesowi celebryciBusiness lifestyleHandelInwestycjeMarketingŚwiatTechnologie

Andy Jassy wychodzi z cienia – kim jest nowy prezes Amazona?

Andy Jassy nowym szefem Amazona

Andy Jassy wywarł silne – i bolesne – pierwsze wrażenie na założycielu Amazona, miliarderze Jeffie Bezosie, wkrótce po tym, jak w 1997 roku dołączył do firmy. Podczas hałaśliwej gry w „bromball” – skrzyżowanie lacrosse z piłką nożną, które wymyślił inny dyrektor Amazon i nadal jest rozgrywane w firmie – Jassy, ​​wówczas świeżo upieczony rekrut z Harvard Business School, przypadkowo uderzył Bezosa w głowę wiosłem. Bezos wybaczył Jassy’emu i szybko (i wielokrotnie) awansował.

W poniedziałek Andy Jassy, ​​który był dyrektorem naczelnym szybko rozwijającego się działu usług w Amazon Web Services (AWS), został awansowany na drugiego w historii dyrektora naczelnego Amazona. Jeff Bezos został z kolei prezesem zarządu, a przekazanie “władzy” nastąpiło w 27. rocznicę oficjalnego założenia firmy Amazon 5 lipca 1994 roku.

Wyniesienie Jassy’ego na najwyższe stanowisko ma miejsce w krytycznym momencie dla Amazona, który stoi w obliczu rosnącego zagrożenia działaniami regulacyjnymi mającymi na celu kontrolowanie jego dominacji na rynkach na całym świecie. Pponieważ Bezos podejmuje nowe wyzwania – w tym lot w kosmos rakietą swojej firmy Blue Origin pod koniec tego miesiąca – Andy Jassy otrzyma zadanie utrzymania filozofii startowej w jednej z największych firm na świecie.

Będzie musiał starać się zachować równowagę, starając się być wszędzie i wszystkim dla wszystkich z ograniczeniami. Istnieje ryzyko, że z zakłócacza stanie się zakłócony. Wyzwaniem jest wprowadzanie innowacji na dużą skalę oraz utrzymywanie zwinności i kultury, które pozwalają im być tak zwinnymi, jak do tej pory. Pojawia się wiele innych destrukcyjnych firm. Piętnastominutowe supermarkety, takie jak Weezy, sprawiają, że Amazon wygląda jak maruder.

– mówi Natalie Berg, analityk ds. handlu detalicznego i współautorka Amazon: How the World’s Most Relentless Retailer Will Continue to Revolutionize Commerce.

Lockdown podczas pandemii koronawirusa pomógł Amazonowi wzrosnąć o 38 proc. w 2020 r. Ten sukces wzmocnił kontrolę Amazona i dalszych kontroli regulacyjnych w firmie, która została ostro skrytykowana za niskie płatności podatków i złe traktowanie pracowników. Michael Pachter, analityk z Wedbush Securities, powiedział, że Andy Jassy stoi teraz przed trudnym wyzwaniem.

Jassy będzie musiał zostać rzecznikiem prasowym i być facetem, który zeznaje przed Kongresem. Poprowadzi spotkania, ale wszystko, co wymaga strategicznej decyzji i dużo pieniędzy, zabierze to do Bezosa.

– mówi Pachter.

Jeff Bezos przestaje być szefem Amazon! Komu przekazał przywództwo?

Andy Jassy będzie dobrym szefem?

Z drugiej strony Andy Jassy cieszy się zaufaniem Bezosa po kierowaniu działem AWS, który przyniósł 13,5 mld przychodów w pierwszych trzech miesiącach 2021 r., co stanowi 32% wzrost w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. AWS jest również najbardziej niezawodnym źródłem zysków Amazona.

Przejście Amazona do przechowywania w chmurze było pomysłem Jassy’ego. Na początku XXI wieku, kiedy Andy Jassy był szefem personelu Bezosa, miał za zadanie dowiedzieć się, dlaczego inżynierowie tak długo opracowywali nowe aplikacje. Odkrył, że opóźnienia były spowodowane trudnościami, jakie inżynierowie mieli z dzieleniem się dużymi ilościami danych, i narodził się pomysł na wewnętrzną pamięć masową w chmurze.

Andy Jassy przedstawił pomysł rozszerzenia sieci wewnętrznej na inne firmy podczas rekolekcji dla kadry kierowniczej w 2003 r., a Bezos dał zielone światło. To nie był pierwszy raz, kiedy Jassy przedstawił kluczowy pomysł na rozwój biznesu. Wiele lat wcześniej jego pomysłem było rozszerzenie Amazona z czysto internetowej księgarni na płyty CD i DVD.

Dan Ives, inny analityk Wedbush, opisał Jassy’ego jako „jednego z najpotężniejszych liderów, nie tylko w sektorze chmury i technologii, ale także w świecie biznesu”.

Andy Jassy dorastał w zamożnym mieście Scarsdale w stanie Nowy Jork i studiował na Uniwersytecie Harvarda i Harvard Business School,

Swój ostatni egzamin maturalny zdałem w pierwszy piątek maja 1997 r. Zacząłem w Amazon w następny poniedziałek, nie wiedziałem, jaka będzie moja praca. Nie wiedziałem, jaki będzie mój tytuł, ale bardzo ważne było dla nich, że pojawię się w poniedziałek.

– powiedział Jassy w wywiadzie dla serwisu technicznego Recode.

Przez większość czasu w Amazon rolą Jassy’ego było działanie jako „cień” i „intelektualny partner sparingowy” Bezosa. Okazał się jednak bardziej przygotowany niż Bezos, by wykorzystać swoją platformę do wypowiadania się w kwestiach politycznych i społecznych. Po śmierci Breonny Taylor, czarnoskórej pracowniczki medycznej, która została zastrzelona przez funkcjonariuszy policji z Louisville w jej mieszkaniu, Andy Jassy wsparł osoby czarnoskóre. Opowiedział się również za większą równością dla osób LGBTQ+ i przeciwko masowemu uwięzieniu.

Źródło: The Guardian

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close