Biznesowi celebryciBusiness lifestyleInwestycjeNaukaŚwiatTechnologieTransportTurystyka

Miliarder Richard Branson poleci dziś w kosmos [TRANSMISJA NA ŻYWO]

Richard Branson poleci w kosmos

Richard Branson poleci dziś w kosmos. Brytyjski miliarder poleci jako pasażer samolotu rakietowego Unity, który jego firma Virgin Galactic rozwijała w Stanach Zjednoczonych przez prawie dwie dekady. Pojazd może wspiąć się na wysokość 90 km, dając pasażerom kilka minut nieważkości i widok krzywizny Ziemi. Zamiarem Bransona jest wprowadzenie komercyjnej usługi lotów kosmicznych.

Naprawdę wierzę, że przestrzeń kosmiczna należy do nas wszystkich. Po 17 latach badań, inżynierii i innowacji, nowy komercyjny przemysł kosmiczny jest gotowy do otwarcia Wszechświata na ludzkość i zmiany świata na dobre. Jedną rzeczą jest marzenie o uczynieniu przestrzeni bardziej dostępnej dla wszystkich, a co innego niesamowity zespół, który wspólnie przekształci to marzenie w rzeczywistość.

– stwierdził Richard Branson.

Kluczem do rozwoju Virgin Galactic było przyznanie przez Federalną Administrację Lotnictwa (Federal Aviation Administration) licencji na komercyjne loty kosmiczne. Zespół Galactic będzie dążyć do lotu 11 lipca, ale może on się oczywiście opóźnić z powodu niesprzyjających warunków pogodowych lub problemów technicznych. Całe wydarzenie będzie relacjonowane na żywo:

Rydzyk cieplutko: Czarnek to najlepszy minister edukacji po wojnie

Richard Branson wyprzedzi Bezosa?

Scenariusz operacji zakłada start VSS Unity z należącego do Virgin Galactic kosmodromu Spaceport America, znajdującego się w Nowym Meksyku. Samolot kosmiczny zostanie wyniesiony przez samolot-matkę VMS Eve. Jeśli lot odbędzie się w terminie, oznaczałoby to, że Richard Branson wyprzedził swojego rywala w turystyce suborbitalnej, miliardera Jeffa Bezosa. Założyciel internetowego imperium Amazon utopił fortunę w swoim hobby, jakim jest budowanie rakiet, i ogłosił, że 20 lipca poleci w kosmos. Zaprosił na pokład trzy osoby, aby dołączyły do ​​niego w jego systemie wspomagającym i kapsułowym New Shepard: swojego brata Marka, słynną lotniczkę Wally Funk oraz tajemniczą osobę, która zapłaciła na aukcji 28 milionów dolarów za miejsce.

Richard Branson wyraźnie przesunął swój pierwszy lot w odpowiedzi na podanie przez Bezosa daty swojej inauguracyjnej misji. Pierwotny harmonogram lotu Unity wymagał, aby czterech pracowników Virgin Galactic podróżowało jako pasażerowie, aby przetestować wrażenia z kabiny dla przyszłych turystów. Richard Branson miał polecieć dopiero po tej wycieczce. Będzie teraz jednym z czterech testerów – obok Beth Moses, głównego instruktora astronautów Galactic; Colina Bennett, głównego inżyniera operacyjnego oraz Sirisha Bandla, wiceprezesa do spraw rządowych.

W przyszłym roku Virgin Galactic planuje zorganizować pierwsze loty kosmiczne z turystami na pokładzie. Na liście chętnych już teraz znajduje się 700 osób, takich jak Tom Hanks, Justin Bieber czy Lady Gaga.

Fot. Virgin Galactic
Fot. Virgin Galactic

Źródło: BBC, Business Insider

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close