HandelKultura i sztukaNaukaPaństwoPolskaPrawoTurystykaZdrowie i medycyna

Podczas pandemii mieszkańcy Krakowa częściej wciągali koks

Mieszkańcy Krakowa przebadani… tak jakby

Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii przeprowadziło badanie analizy składu chemicznego próbek ścieków z 82 miast w 18 krajach Unii Europejskiej. Celem badania było określenie trendów w spożyciu substancji psychoaktywnych w europejskich miastach. Pośród miast, których ścieki omawiano w raporcie, jest Kraków. Z jakich narkotyków podczas pandemii korzystali mieszkańcy Krakowa?

W przypadku kokainy, ten narkotyk staje się coraz bardziej popularny w miastach Europy Wschodniej, chociaż poziomy jej wykrywalności są ciągle niskie. Spośród miast, które przeprowadzały badania zarówno w 2019, jak i 2020 r., w 19 zgłoszono wzrost, w 14 sytuację stabilną, a w 16 spadek. W przypadku kokainy przoduje Antwerpia z wynikiem 1174 mg. Pod kątem spożycia tej substancji mieszkańcy Krakowa znajdują się daleko za liderami, chociaż w porównaniu z 2019 r. spożycie tego narkotyku w mieście wzrosło.

Jednak gdy weźmiemy pod uwagę miasta, w których konsekwentnie badano ścieki od 2011 r., zauważyć można tendencję wzrostową. Na przełomie niemal 10 lat spożycie kokainy wzrosło we wszystkich badanych miastach.

Kraków uznał, że figurki “Żyda z pieniążkiem” są antysemickie

Mieszkańcy Krakowa polubili amfę i koks

Z przebadanych próbek wynika, że w ubiegłym roku krakowiacy najchętniej sięgali po amfetaminę. Wskaźnik spożycia wyniósł 5,49 mg na tysiąc osób na jeden dzień. W porównaniu z 2019 r. wzrosło tam również spożycie konopi indyjskich i MDMA, a spadła konsumpcja metamfetaminy. Jeśli chodzi o wskaźniki używania MDMA, to są one szczególnie wysokie w Amsterdamie. Według autorów raportu, prawdopodobnie odzwierciedla to jego pozycję jako popularnego celu turystycznego i jednej z europejskich stolic nocnego życia.

Z raportu Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii płynie wniosek, że poziom używania większości narkotyków mógł być ogólnie niższy podczas pierwszego lockdownu, ale po jego zniesieniu wrócił do normy. Z porównania lat 2019 i 2020 wynika, że konsumpcja większości narkotyków była podobna w jednym i w drugim roku. Tendencja ta jednak nie dotyczy metamfetaminy i MDMA – analizy ścieków sugerują, że spożycie tych środków spadło.

Słabsze zainteresowanie tym drugim narkotykiem potwierdzili również respondenci w badaniach internetowych. Badanie ścieków ma jedną znaczącą przewagę nad ankietowaniem użytkowników: jest obiektywne. Eksperci zaznaczają jednak, że tak uzyskane informacje należy stosować jako uzupełnienie danych zebranych z innych źródeł. Zebrane informacje są dobrym punktem wyjściowym do dalszych, pogłębionych analiz.

Źródło: Krytyka Polityczna

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close