GastronomiaGospodarkaHandelMediaPaństwoPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Wielka Brytania: Wejście do pubów tylko z paszportem COVID-19?

Wielka Brytania wciąż walczy z pandemią COVID-19. Mimo że ponad połowa obywateli jest zaszczepiona, to ostatnio wzrastają liczby zakażonych. I choć dzięki szczepieniom jest znacznie obniżona hospitalizacja oraz śmiertelność, to kraj nadal ma problemy. Wszystko przez wariant Delta, który ma znacznie większość zaraźliwość. Brytyjski rząd ma jednak dość kontrowersyjny pomysł, aby uchronić się przed kolejnym lockdownem.

Jak informuje brytyjski portal Daily Mail posiadanie paszportu Covid-19 “będzie obowiązkowe w pubach”. Według planów rządowych ma to pomóc w celu uniknięcia czwartej fali, która mogłaby być tragiczna w skutkach dla angielskiej gospodarki. I mimo że Boris Johnson przekonuje, że 19 lipca zostaną zdjęte główne obostrzenia, to lekarze i naukowcy wieszczą katastrofę w służbie zdrowia.

W tym celu rząd “planuje zmusić bary, kluby i restauracje do zażądania dowodu dwóch szczepień lub negatywnego testu od jesieni“. Plany brytyjskiego rządu są ambitne, ponieważ według nich do końca września wszyscy dorośli powyżej 18 roku życia otrzymają obie dawki szczepionki. Trzeba jednak mieć na względzie fakt, że w Anglii rośnie ruch antyszczepionkowy, który jest największym zagrożeniem dla stabilności krajowej służby zdrowia NHS.

Poranne Plotki Biznesowe: Kto straci najwięcej na Nowym Ładzie? Czy paszporty szczepionkowe mają sens?

Niemniej jednak zgodnie z założeniem, posiadanie zaświadczenia o szczepieniu będzie konieczne, aby przebywać w restauracjach, pubach czy klubach. Ma to uchronić resztę społeczeństwa oraz powstrzymać rozwój sytuacji epidemiologicznej, przy jednoczesnym ratowaniu gospodarki. Według ekspertów propozycja rządu wpłynie na zwiększenie liczby chętnych osób do szczepień, które w ostatnim czasie uległy minimalizacji.

Rząd jednak jeszcze nie chce wprowadzać paszportów covidowych ze względu na to, iż nie wszystkie grupy wiekowe otrzymały dostęp do szczepionek. Według najnowszych danych, do tej pory zaszczepiło się ponad 95% osób w wieku ponad 50 lat w porównaniu z 76 procentami osób w wieku 30-34 lat. Wskaźnik ten utrzymuje się na stałym poziomie.

Certyfikat COVID-19 zezwoli na wejście do pubu w Wielkiej Brytanii. Zmiany wejdą w życie na jesień

Jak wskazują dane, najwięcej hospitalizacji i zakażeń jest wśród osób niezaszczepionych. Rośnie także ryzyko śmierci, ponieważ kraj zmaga się z indyjską mutacją COVID-19 (Delta).

O dodatkowej zachęcie do szczepień wspomniała Helen Stokes-Lampard, szefowa Academy of Medical Royal Colleges. Według ekspertki dodatkową formą promocji szczepień mogłoby być zwolnienie z kwarantanny osób podwójnie zaszczepionych.

Pastor mówił, że szczepionki to ludobójstwo. Zachorował na COVID-19

Propozycja o wprowadzeniu wymogu egzekwowania paszportów covidowych w pubach i restauracjach spotkała się z krytyką wśród niektórych obywateli. Niemniej jednak pomysł wydaje się przesądzony, a jego wprowadzenie to kwestia najbliższych miesięcy.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close