Business lifestyleHandelKultura i sztukaMediaŚwiatTechnologie

Gra Super Mario 64 sprzedana na aukcji za 1,5 miliona dolarów!

Super Mario 64 sprzedana za 1,5 miliona dolców

Zapieczętowana kopia gry wideo Super Mario 64 została sprzedana na aukcji za ponad 1,5 miliona dolarów, bijąc rekordy. Kartridż z 1996 roku był tytułem startowym dla konsoli Nintendo 64 i był jedną z najbardziej wpływowych wczesnych platformówek 3D. Dom aukcyjny poinformował, że w tak dobrym stanie było „mniej niż pięć” egzemplarzy.

Wkład Super Mario 64 został oceniony przez firmę Wata zajmującą się kolekcjonerstwem gier wideo na ocenę 9,8 A++ – co oznacza, że ​​jest w stanie niemal idealnym, a jego uszczelka jest nienaruszona i „jak nowa”. Wysoka ocena nie wystarczy do zagwarantowania wysokiej ceny aukcyjnej – choć pomaga. Kolejna kopia Super Mario 64 na tej samej aukcji z oceną 9,6 A++ sprzedana została za stosunkowo przystępną cenę 13 200 dolarów.

Super Mario 64 był najlepiej sprzedającą się grą na system Nintendo 64 i jest powszechnie postrzegany jako ważna gra w historii gier wideo. Gra umożliwiała ruch Mario w trzech wymiarach, co różniło ją od poprzedników w wersji 2D, gdzie postać poruszała się na boki.

Chociaż wielu współczesnych graczy uważa, że gra ​​nie postarzała się szczególnie dobrze i ma poważne problemy z kamerą, Super Mario 64 nadal jest uważana za jedną z najlepszych gier wideo, jakie kiedykolwiek powstały. Heritage Auctions, firma stojąca za sprzedażą, była zaskoczona ogromną ceną, jaką ostatecznie przyciągnęła.

Mem z Piesełem sprzedany za 4 miliony dolarów! WOW

Gry kolekcjonerskie

Sprzedaż Super Mario 64 przyćmiła poprzedniego rekordzistę, oryginalną kasetę Legend of Zelda, wystawioną zaledwie dwa dni wcześniej. Ta oryginalna kaseta Nintendo Entertainment System (NES) została sprzedana w piątek za 870 000 dolarów, przez co na krótko stała się najdroższą grą na świecie. Zapieczętowana 9.0 A kopia The Legend of Zelda z 1988 roku była pierwszą grą z serii i stała się jedną z najlepiej grających i najlepiej ocenianych przez krytyków w całym katalogu Nintendo.

Oczekiwano, że osiągnie wysoką cenę, ponieważ ta kopia należała do wczesnej serii produkcyjnej – co czyni ją jedną z pierwszych, jakie kiedykolwiek powstały. Heritage Auctions powiedział, że według jego wiedzy istnieje tylko jedna wcześniejsza kopia produkcyjna, która może nigdy nie zostać wystawiona na sprzedaż.

Żadna z gier nie została kupiona ze względu na rzadkość wrażenia z rozgrywki – Nintendo ponownie wydało obie na swoją konsolę Nintendo Switch. Zamiast tego mają wartość jako pamiątki fizyczne, tak samo jak rzadkie karty kolekcjonerskie. Kolekcjonerskie gry wideo osiągają coraz wyższe ceny, co prowadzi niektórych do kwestionowania, czy rynek jest nadmiernie zawyżony.

Sprzedaż kasety Zelda pobiła poprzedni rekord, ustanowiony w kwietniu dla oryginalnej kasety NES Super Mario Bros, pierwszej wyprawy Mario, która sprzedała się za 660 000 dolarów. Rekordowa aukcja w tym tygodniu pokazała, że ​​ogromna gama kolekcjonerskich gier osiągnęła wysokie ceny – kopia Final Fantasy III na Super Nintendo sprzedała się za 96 000 dolarów, podobnie jak kopia Zelda: A Link to the Past.

Źrodło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close