Doradztwo biznesowe

Oprogramowanie dla firm – co można zyskać?

Prowadzenie firmy jest skomplikowaną operacją, na której sukces składa się wiele elementów. Aby klient otrzymał towar wysokiej jakości, a przedsiębiorstwo osiągnęło zysk, konieczne jest skoordynowanie dziesiątek elementów po drodze – począwszy od dopełnienia formalności, przez sprawne zatowarowanie, aż po efektywne przebrnięcie przez wszystkie etapy zamówienia. Dlatego coraz częściej przedsiębiorstwa sięgają po systemy ERP. Zobacz, czym jest takie oprogramowanie dla firm i jakie korzyści niesie za sobą korzystanie z niego.

ERP, czyli co?

ERP to skrót od angielskiego określenia “Enterprise Resource Planning”, czyli dosłownie “planowanie zasobów przedsiębiorstwa”. Tą nazwą określa się typ oprogramowania dla firm, które jest wykorzystywane w zarządzaniu nim na wielu polach. O ile jeszcze kilka-kilkanaście lat temu wykorzystywanie ERP było rzadkością, o tyle dzisiaj, zwłaszcza w dużych i średnich przedsiębiorstwach, jest to standard.

Co daje ERP?

Korzystanie z systemu do zarządzania firmą niesie za sobą bardzo wiele korzyści. Oto przegląd tych najistotniejszych.

ERP pozwala zoptymalizować wykorzystanie zasobów firmy

To istotne zwłaszcza w branżach powiązanych z przemysłem i produkcją, ale także dystrybucją. Odpowiednio dobrany system nadzoruje np. zasoby surowców, a także innych towarów niezbędnych do utrzymania ciągłości produkcji. Oznacza to, że poinformuje, kiedy zasoby będą na wyczerpaniu i pojawi się konieczność ich uzupełnienia. Da również znać np. o tym, że zbliża się termin ważności poszczególnych elementów. Zapobiegnie to m.in. konieczności rozbudowy magazynu oraz marnowaniu towaru.

W kontekście optymalizacji zasobów warto podkreślić, że dobry program do zarządzania pomoże również w lepszym alokowaniu zasobów ludzkich oraz finansowych.

Oprogramowanie klasy ERP usprawnia przepływ informacji

Nad sprawną realizacją procesów biznesowych w firmie czuwa wiele osób z różnych działów. Częstą przyczyną opóźnień w działaniach są bariery komunikacyjne – np. brak automatycznego przesyłania wiadomości o statusie zamówienia do wszystkich odpowiedzialnych osób czy konieczność ręcznego przekazania dokumentacji. Wykorzystanie dobrego oprogramowania ERP eliminuje te przeszkody. W efekcie pracownicy mogą lepiej spożytkować swoją energię do działania i przyspieszyć wykonywanie obowiązków.

System do zarządzania zasobami automatyzuje tworzenie dokumentacji

Odpowiednio dobrane oprogramowanie dla firm sprawia, że znika konieczność ręcznego wystawiania dokumentów, np. zamówienia, listu przewozowego czy faktury – wyjaśnia ekspert z firmy Exact, oferującej dedykowane rozwiązania informatyczne dla firm. – Dokumentacja w dużej mierze tworzy się automatycznie, a co najważniejsze, jest widoczna dla osób, które uczestniczą w procesie obsługi klienta, w ramach jednej, spójnej bazy danych – dodaje.

Ta cecha, którą mają programy do obsługi firmy, nie tylko usprawnia działanie przedsiębiorstwa, ale i pozwala uniknąć pomyłek i niedopatrzeń.

Programy klasy ERP usprawniają obsługę klienta

W tym aspekcie szczególną rolę odgrywają systemy CRM – oprogramowanie klasy ERP jest o nie często wzbogacane. Jak to działa? W systemie dostępnym dla pracowników znajdują się wszystkie informacje o poszczególnych klientach – wraz z historią kontaktów, składanych zamówień czy przebiegiem współpracy. Są one powiązane z danymi z faktur, informacjami o stanie realizacji zlecenia itp. Dzięki temu pracownik, którego zadaniem jest bezpośrednia obsługa klienta, może w każdej chwili przekazać wiadomość o etapie wykonania zamówienia czy koordynować procesy związane z ich realizacją.

Programy ERP dostarczają spójnych informacji o firmie

Korzystanie z rozwiązania tej klasy to najprostszy sposób na zebranie i skondensowanie danych o przedsiębiorstwie w ramach jednego systemu. Systemy tego typu nie tylko archiwizują takie informacje, ale przetwarzają je – dostarczają zatem statystyk, które ułatwiają podejmowanie ważnych decyzji co do prowadzenia firmy, np. o poszerzeniu świadczonych usług czy zwiększeniu produkcji konkretnych elementów.

Wybierz sprawdzone oprogramowanie do zarządzania zasobami firmy

Na rynku można znaleźć różnorodne rozwiązania CRM i całe systemy zarządzania zasobami. Dlatego wybranie odpowiedniego rozwiązania nie jest proste. Najlepiej zaufać firmom, które od lat dostarczają rozwiązania IT dużym i średnim przedsiębiorstwom i cieszą się renomą. Są one dostawcami systemów skrojonych na potrzeby różnych branż, a ich doradcy pomagają dobrać odpowiednie komponenty sprzyjające efektywnej pracy.

Chcesz dobrać odpowiedni program dla przedsiębiorstwa? Skontaktuj się z ekspertem Exact i skorzystaj z niezawodnych rozwiązań!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close