NaukaPaństwoSportŚwiatZdrowie i medycyna

Igrzyska Olimpijskie w Tokio: Pierwsi zawodnicy przyjechali z COVID-em

Zawodnicy w Tokio z COVID-em

Dwóch piłkarzy z RPA stało się pierwszymi zawodnikami, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na koronawirusa w wiosce sportowców w Tokio – pięć dni przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich. Związek Piłki Nożnej Republiki Południowej Afryki potwierdził przypadki Thabiso Monyane i Kamohelo Mahlatsi.

Analityk wideo Mario Masza uzyskał w sobotę pozytywny wynik testu, a zespół znajduje się w kwarantannie w oczekiwaniu na kolejne wyniki testów. Inny sportowiec spoza wioski również uzyskał wynik pozytywny w niedzielę.

Mamy tutaj trzy pozytywne przypadki Covid-19 w obozie, u dwóch graczy i pracownika.

– powiedział menedżer zespołu RPA Mxolisi Sibam.

Rzecznik Tokyo 2020, Masa Takaya, powiedział, że trzy przypadki pochodziły z tego samego kraju i tego samego sportu.

Są odizolowani w swoich pokojach, a Tokyo 2020 dostarcza im posiłki.

– powiedział, dodając, że reszta zespołu została również przetestowana.

Cała australijska drużyna lekkoatletyczna na Igrzyska Olimpijskie w Tokio została poddana kwarantannie w swoich pokojach w sobotę na obozie treningowym przed Igrzyskami w Cairns, po strachu przed Covid-19. Australijski Komitet Olimpijski (AOC) potwierdził w niedzielę, że niejednoznaczny test został wykonany przez pracownika, ale kolejne testy były negatywne. Od tego czasu sportowcy mogą brać udział w rozgrzewce.

Wskaźniki infekcji rosną w ogólnej populacji Tokio, osiągając 1000 nowych przypadków przez cztery kolejne dni. Sondaże pokazują, że wielu Japończyków sprzeciwia się organizacji Igrzysk z powodu napływu zagranicznych gości.

Robimy wszystko, aby zapobiec wybuchom epidemii Covid. Jeśli dojdzie do wybuchu epidemii, upewnimy się, że mamy plan reakcji.

– powiedział szef Igrzysk Seiko Hashimoto.

Witek odlatuje! Jak chcecie krytykować PiS to nie bierzcie 500+…

Tokio wprowadziło stan wyjątkowy

Przypomnijmy, że Japonia wprowadziła w Tokio stan wyjątkowy, który będzie obowiązywał przez cały okres Igrzysk Olimpijskich. Premier Yoshihide Suga powiedział dziennikarzom, że pozostanie na miejscu do 22 sierpnia. Jak zapowiedział minister, bary i restauracje nie będą mogły serwować alkoholu i muszą zostać zamknięte do 20:00.

W Japonii pojawił się powszechny sprzeciw wobec Igrzysk Olimpijskich w Tokio, wzywając do ich odroczenia lub odwołania. Ceremonia otwarcia zaplanowana jest na 23 lipca.

Biorąc pod uwagę wpływ wariantów koronawirusa i to, by nie dopuścić do ponownego rozprzestrzenienia się infekcji na resztę narodu, musimy wzmocnić nasze środki zaradcze.

– powiedział premier.

Organizatorzy Igrzysk podjęli decyzję o wykluczeniu kibiców ze wszystkich imprez olimpijskich. Mowa tutaj również o kibicach regionalnych. Ceremonia otwarcia oraz zawody odbyłby się więc przy kompletnie pustych trybunach. Igrzyska Olimpijskie mają odbyć się w stolicy Japonii między 23 lipca a 8 sierpnia. Igrzyska Paraolimpijskie odbywają się w Tokio od 24 sierpnia do 5 września.

Japończycy nie chcą Igrzysk w Tokio

Nowa fala infekcji rozpoczęła się w kwietniu, ale ogólnie w kraju odnotowano stosunkowo niską liczbę przypadków i około 14 900 zgonów. Teraz liczba infekcji cały czas rośnie.

Rozpowszechnianie szczepień w Japonii jest powolne, a nieco ponad 15% kraju jest w pełni zaszczepionych. Rośnie zaniepokojenie zagrożeniem ze strony wariantu Delta. W Tokio i Osace, dwóch miastach najbardziej dotkniętych niedawnym wzrostem, władze mają nadzieję, że osoby powyżej 65. roku życia zostaną w pełni zaszczepione do końca lipca. Wjazd do Japonii obcokrajowców ze 159 krajów – w tym Wielkiej Brytanii – jest obecnie zabroniony.

Istnieje wiele sprzeciwów wobec organizacji Igrzysk, które już wcześniej zostały przełożone o rok z powodu Covid-19, co spowodowało między innymi przekroczenie budżetu. Z czerwcowego sondażu w wiodącej gazecie Asahi Shimbun wynika, że ​​ponad 80% Japończyków chciało, aby Igrzyska w Tokio zostały odwołane lub przełożone. Gazeta wezwała również do ich anulowania. Publiczne miejsca dla widzów zostały zlikwidowane, a firmy niechętnie podchodziły do ​​reklam związanych z Igrzyskami z powodu powszechnego sprzeciwu wobec nich.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close