BudownictwoGastronomiaGospodarkaHandelPaństwoPolitykaPolskaPrawoZwiązki zawodowe

Kolejne sklepy zgrabnie omijają zakaz handlu w niedzielę xD

Zakaz handlu znów zgrabnie ominięty

Jak informuje portal Wiadomości Handlowe, dwa sklepy Bricomarché będą omijać zakaz handlu w niedzielę. Placówki w Poznaniu i Pabianicach podpisały umowy z operatorem InPost i działają teraz jako placówki pocztowe. To tym ciekawsze, że Bricomarché jest siecią oferującą produkty… budowlane, ogrodowe i dekoracyjne.

Sieć sklepów w ostatnich miesiącach rozwinęła również maszyny do obioru zakupów ze sklepu online – Bricomaty. Boksy znajdują się już w 50 lokalizacjach w całej Polsce. Pod szyldem Bricomarché działa w Polsce liczy ponad 160 marketów. Prowadzi Grupa Muszkieterów, czyli grupa niezależnych przedsiębiorców, która w Polsce ma też sklepy pod szyldem Intermarché (230 sklepów).

Bricomarché to kolejna sieć handlowa, która ominęła zakaz handlu w niedzielę dzięki wyjątkowi dla placówek pocztowych. Zakupy w niedziele zrobimy także w sklepach Żabka, Kaufland, Lewiatan, ABC, Delikatesy Centrum, Stokrotka Express, a nawet wybranych elektromarketach RTV AGD. Również Biedronka testuje w wybranych placówkach usługę pocztową, realizowaną we współpracy z Pocztą Polską. Oznacza to, że wybrane do testów sklepy mogą działać w tak zwane niedziele niehandlowe. Jeśli usługa się sprawdzi, najprawdopodobniej zostanie rozszerzona na pozostałe placówki.

Zakaz handlu w niedzielę miał ratować małe sklepy, ale tylko je dobija

Zakaz handlu w Polsce

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w Polsce od 2018 roku. Od 2020 zakaz obejmuje prawie wszystkie niedziele (z wyjątkiem: ostatniej niedzieli stycznia, ostatniej niedzieli kwietnia, ostatniej niedzieli czerwca, ostatniej niedzieli sierpnia, jednej niedzieli bezpośrednio przed pierwszym dniem świąt Wielkanocy, dwóch niedziel bezpośrednio przed pierwszym dniem świąt Bożego Narodzenia).

Argumenty za wprowadzeniem tego zakazu najczęściej opierają się na optyce prorodzinnej i prochrześcijańskiej. Argumenty wytaczane przeciw wprowadzeniu zakazu wskazują m.in. na niebezpieczeństwo wzrostu bezrobocia, spadku popytu, a także na te kraje, w których przepisy państwowe nie ingerują w wolność handlu.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach czy właśnie placówkach pocztowych. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Źródło: Wirtualne Media

   

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close