Business lifestyleGospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrawoŚwiat

USA ostrzegają przed zagrożeniami biznesowymi w Hongkongu

USA ostrzegają przed biznesem w Hongkongu

Stany Zjednoczone ostrzegły firmy przed ryzykiem prowadzenia działalności w Hongkongu po tym, jak w zeszłym roku Chiny wprowadziły tam nowe prawo dotyczące bezpieczeństwa narodowego. Nowe doradztwo biznesowe USA informuje międzynarodowe firmy, że podlegają nowym przepisom i że ich ludzie mogą zostać na ich podstawie aresztowani. Inne zagrożenia mogą obejmować konieczność przekazania danych władzom chińskim.

Prezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek, że “sytuacja w Hongkongu się pogarsza”. Przed wydaniem porady biznesowej przez departamenty stanu, skarbu, handlu i bezpieczeństwa wewnętrznego prezydent ostrzegł:

Rząd chiński nie dotrzymuje zobowiązania, jakie podjął, co do sposobu postępowania z Hongkongiem.

Ustawa o bezpieczeństwie narodowym została wprowadzona w Hongkongu w zeszłym roku po protestach przeciwko przepisom ekstradycyjnym, które stały się gwałtowne i przekształciły się w szerszy ruch antychiński i prodemokratyczny. Nowe prawo ułatwia karanie protestujących i ogranicza autonomię regionu.

Poradnik USA obejmuje kilka innych obszarów, w tym wolność prasy, prywatność danych i sankcje nałożone przez obie strony. W ramach aktualizacji w piątek Stany Zjednoczone ogłosiły również sankcje wobec siedmiu chińskich urzędników za to, co określają jako „erozję praworządności”.

Jeff Moon, były asystent amerykańskiego przedstawiciela handlowego, który pracował nad polityką Hongkongu za administracji Obamy, powiedział BBC:

Myślę, że to dość poważne. Myślę, że to odzwierciedlenie dramatycznych zmian, które zaszły w Hongkongu.

USA ostrzegają firmy przed chińską prowincją Xinjiang

Pekin zareaguje?

Moon wskazał, że w Hongkongu obecne są setki amerykańskich firm. Według Amerykańskiej Izby Handlowej w mieście około 280 firm z USA ma tam regionalne siedziby.

Jesteśmy tutaj, aby wspierać naszych członków w radzeniu sobie z tymi wyzwaniami i ryzykiem, jednocześnie wykorzystując możliwości prowadzenia działalności w tym regionie.

– przekazał Moon.

Moon dodał, że chociaż Hongkong jest niezwykle cennym ośrodkiem gospodarczym, tak zwana zasada „jeden kraj, dwa systemy” oznacza, że ​​zmieni się jego atrakcyjność dla firm zagranicznych. Doradca nie zaleca jednak wycofania się przedsiębiorców z tego obszaru.

Jednak Jamieson Greer, prawnik ds. handlu międzynarodowego i były szef sztabu amerykańskiego przedstawiciela handlowego Boba Lighthizera za administracji Trumpa, powiedział BBC, że firmy mogą w rezultacie rozważyć odejście. Ostrzegł, że może to doprowadzić do rozdzielenia finansowych łańcuchów dostaw na całym świecie.

Chiny i USA zasadniczo mówią teraz instytucjom finansowym, private equity i innym instytucjom finansowym, że być może będą musiały wybrać jedną lub drugą stronę.

– powiedział.

Pekin powiedział, że będzie stosował „stanowczą odpowiedź” na wszelkie działania podjęte przez Waszyngton.

Wzywamy stronę amerykańską do zaprzestania ingerowania w sprawę Hongkongu i wewnętrzne sprawy Chin w jakiejkolwiek formie.

– powiedział rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Zhao Lijian na konferencji prasowej w piątek.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close