InwestycjeNaukaŚwiatTechnologieTransport

Jeff Bezos poleci dziś w kosmos [TRANSMISJA NA ŻYWO]

Jeff Bezos poleci w kosmos

Miliarder Jeff Bezos wyleci dziś w kosmos pierwszym załogowym lotem swojego statku rakietowego, New Shepard. Towarzyszyć mu będzie jego brat Mark Bezos oraz Wally Funk, 82-letnia pionierka kosmicznego wyścigu i 18-letni student. Będą podróżować w kapsule z największymi oknami wystrzelonymi w kosmos, oferującymi wspaniałe widoki na Ziemię. Nowy Shepard, zbudowany przez firmę Bezosa Blue Origin, ma służyć rozwijającemu się rynkowi turystyki kosmicznej.

Jestem podekscytowany. Ludzie ciągle mnie pytają, czy się denerwuję. Nie denerwuję się, jestem ciekawy. Chcę wiedzieć, czego się nauczymy. Trenowaliśmy. Ten pojazd jest gotowy, ta załoga jest gotowa, ten zespół jest niesamowity. Po prostu czujemy się z tym naprawdę dobrze.

– powiedział Jeff Bezos w wywiadzie dla CBS News.

W latach 60. Funk należała do grupy kobiet zwanej Mercury 13, które przeszły te same badania przesiewowe co astronauci płci męskiej, ale nigdy nie poleciały w kosmos.

To się stanie! Czekałam długo i marzyłam bardzo długo, żeby polecieć w górę.

– powiedziała Funk u dodała, że ​​będzie wykonywać salta, będąc nieważką w kosmosie.

Będziemy w zerowej grawitacji przez około cztery minuty i będziemy mogli wstać z naszych siedzeń, odpiąć się, unosić się w powietrzu i patrzeć na cienki człon ziemskiej atmosfery.

– powiedział Jeff Bezos w rozmowie z CBS News.

Pegasus szpiegował dziennikarzy i polityków na całym świecie!

Kosmiczny wyścig

Rakieta wystartuje o godzinie 15:00 czasu polskiego. Po osiągnięciu maksymalnej wysokości kapsuła zacznie opadać, a po otworzeniu spadochronu wyląduje miękko na pustyni. Start jest ostatnią salwą w „wyścigu miliarderów w kosmos”. Dzisiejszy lot odbędzie się dziewięć dni po tym, jak rywal turystyki kosmicznej Bezosa, Sir Richard Branson, przeleciał wysoko nad Ziemią swoim samolotem kosmicznym Virgin Galactic.

W wywiadzie ze Stephenem Colbertem w zeszłym tygodniu w programie Late Show ze Stephenem Colbertem sir Richard stwierdził, że pokonanie Bezosa nie było dla niego ważne, a nawet udzielił mu przyjacielskiej rady:

Po prostu zaabsorbuj widok na zewnątrz – naprawdę go weź. To szansa na całe życie”.

Z majątkiem netto wynoszącym około 200 miliardów dolarów Jeff Bezos jest najbogatszym człowiekiem na świecie. 57-latek niedawno zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego Amazona, giganta handlu elektronicznego, którego założył, aby skupić się na specjalnych inicjatywach firmy i innych przedsięwzięciach, takich jak Blue Origin.

Czwarty pasażer rakiety to syn Joesa Daemena, założyciela holenderskiej firmy private equity Somerset Capital Partners. Oliver pierwotnie zapewnił sobie miejsce na drugi lot, ale został powołany, aby zastąpić anonimowego zwycięzcę aukcji publicznej. Ten nieznany zwycięzca, który zapłacił 28 milionów dolarów, aby dołączyć do Bezosa w pierwszym załogowym locie New Shepard, musiał wycofać się „z powodu konfliktów w harmonogramie”.

Fot. Blue Origin

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close