GospodarkaHandelNaukaPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Johnson & Johnson zapłaci miliardy za kryzys opioidowy

Johnson & Johnson zapłaci miliardy

Czterech amerykańskich gigantów farmaceutycznych zgodziło się zapłacić 26 miliardów dolarów w celu uregulowania roszczeń, wynikających z kryzysu uzależnienia od opioidów. Zgodnie z propozycją ogłoszoną w środę przez grupę stanowych prokuratorów generalnych, trzech dystrybutorów leków ma zapłacić 21 miliardów dolarów. Producent leków Johnson & Johnson (J&J) zapłaci 5 miliardów dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat.

Nowojorska prokurator generalna Letitia James powiedziała, że ​​firmy, takie jak J&J, podsycały „ogień uzależnienia od opioidów przez ponad dwie dekady”.

Chociaż żadne pieniądze ani żadne działania nie mogą nigdy zrekompensować setek tysięcy straconych istnień lub milionów osób uzależnionych od opioidów, możemy podjąć wszelkie możliwe działania, aby uniknąć przyszłych zniszczeń.

– stwierdziła.

Proponowana umowa rozwiąże prawie 4000 roszczeń w sądach federalnych i stanowych przeciwko czterem firmom, jeśli zostanie zatwierdzona przez znaczną liczbę stanów i rządów. McKesson, Cardinal Health i AmerisourceBergen zostali oskarżeni o ignorowanie przesyłek środków przeciwbólowych kierowanych do nielegalnych kanałów, podczas gdy Johnson & Johnson rzekomo bagatelizował ryzyko uzależnienia w swoich materiałach marketingowych dotyczących opioidów, których firma zaprzestała w 2020 roku. Wszystkie firmy zaprzeczyły tym zarzutom.

USA i Niemcy osiągają porozumienie w sprawie gazociągu Nord Stream 2

Kryzys opioidowy

Opioidy to klasa silnych leków występujących w maku lekarskim, które można stosować do blokowania sygnałów bólowych między mózgiem a ciałem. Można je znaleźć jako legalne leki na receptę, ale można je również znaleźć jako nielegalne narkotyki uliczne, takie jak heroina. Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom uzależnienie od opioidów zarówno od narkotyków legalnych, jak i nielegalnych było poważnym, ciągłym problemem w krajach takich jak Stany Zjednoczone, które w latach 1999-2019 miały prawie pół miliona zgonów z powodu przedawkowania.

J&J i najwięksi amerykańscy dystrybutorzy leków – AmerisourceBergen, Cardinal Health i McKesson – zaproponowali zapłacenie łącznie 26 miliardów dolarów, aby zakończyć tysiące spraw sądowych dotyczących opioidów. J& Jodwołał się również od orzeczenia sędziego z Oklahomy z 2019 r., który nakazał koncernowi zapłacić 465 mln dol. grzywny za bagatelizowanie ryzyka związanego z opioidami.

W Kalifornii koncerny farmaceutyczne J&J, Teva, Endo i Allergan zostały oskarżone o bagatelizowanie zagrożeń związanych z długotrwałym stosowaniem opioidowych leków przeciwbólowych. W skardze zażądano ponad 50 mld dol. odszkodowania, argumentując, że koncerny przedłożyły chęć zysku nad bezpieczeństwo pacjentów. W październiku Purdue Pharma, producent leków przeciwbólowych OxyContin, osiągnął ugodę w wysokości 8,3 miliarda dolarów i zgodził się przyznać do winy za przestępstwa, aby rozwiązać śledztwo w sprawie jej roli w amerykańskim kryzysie opioidowym.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close