PaństwoPolitykaPolskaPrawo

RPO nareszcie wybrany! Kim jest nowy rzecznik, prof. Marcin Wiącek?

RPO nareszcie wybrany

Senat zatwierdził wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Nowym RPO został prof. Marcin Wiącek. Za kandydaturą było 93 senatorów, nikt nie był przeciw, a pięć osób wstrzymało się od głosu.

Jest to dla mnie ogromny zaszczyt. Traktuję to jako ogromne zobowiązanie. Moim credo przez najbliższe pięć lat będzie ochrona godności każdego człowieka. Każdy, kto się do mnie zgłosi uzyska pomoc.

– mówił prof. Marcin Wiącek.

Wcześniej prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich wybrał Sejm. Wiącek był wspólnym kandydatem klubu PiS i klubów opozycyjnych – PSL-Koalicja Polska, UED, Konserwatyści oraz Lewicy, a także kół Polska 2050 oraz Polskie Sprawy. Wiącek po głosowaniu w Senacie wyraził uznanie dla wszystkich parlamentarzystów, “którym udało się wznieść ponad podziały i wybrać RPO”.

Wiącek zobowiązał się, że “będzie niezależnie od okoliczności pomagał każdemu obywatelowi, który czuje, że jego wolności czy prawa są naruszane”. Nowy RPO zapowiedział, że w pierwszej kolejności będzie chciał spotkać się z Komendantem Głównym Policji ws. “zwiększenia wrażliwości funkcjonariuszy, którzy mają kontakt z osobami zatrzymywanymi”.

Chciałbym również przygotować raport dot. problemów, jakie obnażyła pandemia koronawirusa. Pragnę również spotkać się z organizacjami społecznymi, które zajmują się ochroną praw osób najbardziej wykluczonych, osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, osób dotkniętych kryzysem bezdomności i stworzyć katalog problemów, które mógłbym przy pomocy współpracowników z Biura RPO rozwiązać.

– powiedział Wiącek.

Twitter zawiesza kongresmenkę za antyszczepionkowy szuryzm

Spór o kandydata na RPO

Poprzedni RPO, Adam Bodnar w trakcie swojej kadencji krytykował przyjmowanie przez samorządy określanych jako homofobiczne uchwał w sprawie tak zwanych stref wolnych od LGBT. Wskazywał, że przyjmowane uchwały są sprzeczne z zasadą legalizmu i prawami człowieka, a także wnosił skargi na wybrane uchwały do wojewódzkich sądów administracyjnych, za co był krytykowany przez polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Przed prof. Wąckiem, Sejm już kilkukrotnie próbował wybrać nowego RPO. Dwukrotnie jedyną kandydatką na RPO była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni, ale nie uzyskała poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm wybrał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak tym razem to Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody. Podobnie było za czwartym razem – Senat nie zgodził się, by urząd RPO objął powołany na to stanowisko przez Sejm poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Później Senat nie wyraził zgody na powołanie senator niezależnej Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich.

Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej uznał, że przepis pozwalający działać RPO po zakończeniu kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę jest niekonstytucyjny. Oznacza to, że po uprawomocnieniu wyroku, czyli po trzech miesiącach, Adam Bodnar opuści urząd. Na szczęście posłom i senatorom udało się wybrać następcę Adama Bodnara przed upływem tego terminu.

Kim jest nowy RPO?

Nowy RPO Marcin Wiącek ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 2009 na podstawie napisanej pod kierunkiem Janusza Trzcińskiego rozprawy pt. Pytanie prawne sądu do Trybunału Konstytucyjnego (art. 193 Konstytucji) w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa, specjalność: prawo konstytucyjne. Na tym samym Wydziale na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy pt. Znaczenie stosowania Konstytucji marcowej w Polsce Ludowej dla orzecznictwa sądów i Trybunału Konstytucyjnego III RP uzyskał w 2013 stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w dyscyplinie prawo, specjalność: prawo konstytucyjne.

Od 2009 pracuje jako nauczyciel akademicki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego – najpierw jako adiunkt w Katedrze Prawa Konstytucyjnego, a od 2017 jako kierownik Zakładu Praw Człowieka. W latach 2003–2007 był pracownikiem Trybunału Konstytucyjnego. Od 2007 r. jest zatrudniony w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. W latach 2014–2018 był członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. W latach 2014–2016 był kierownikiem aplikacji legislacyjnej prowadzonej przez Rządowe Centrum Legislacji.

W maju 2021 został kandydatem na stanowisko RPO, rekomendowanym przez opozycję parlamentarną oraz część posłów Porozumienia Jarosława Gowina. Sejm odrzucił jego kandydaturę 15 czerwca 2021 (za jego kandydaturą zagłosowało 222 z 455 biorących udział w głosowaniu posłów, jego kontrkandydatka Lidia Staroń otrzymała 231 głosów „za”). W lipcu ponownie został zgłoszony przez klub Koalicji Polskiej jako kandydat na urząd RPO, tym razem uzyskując poparcie Prawa i Sprawiedliwości. 8 lipca 2021 jego kandydatura została zaakceptowana przez Sejm („za” zagłosowało 380 z 426 biorących udział w głosowaniu posłów), a 21 lipca 2021 Senat zatwierdził jego wybór.

Źródło: Polsat News

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close