EnergetykaInwestycjePaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiatTechnologie

USA i Niemcy osiągają porozumienie w sprawie gazociągu Nord Stream 2

Nord Stream 2 powstanie

Stany Zjednoczone twierdzą, że osiągnęły porozumienie z Niemcami, aby uniemożliwić Rosji wykorzystanie gazociągu Nord Stream 2 jako dźwigni politycznej nad Europą. Prawie ukończony gazociąg o długości 1230 km pod Morzem Bałtyckim podwoi eksport rosyjskiego gazu do Niemiec. Urzędniczka USA Victoria Nuland powiedziała, że ​​to „zły rurociąg”, ale umowa przewiduje sankcje wobec Moskwy, jeśli będzie próbowała szantażować Ukrainę.

Ukraina twierdzi, że rurociąg Nord Stream 2 zagraża jej bezpieczeństwu, a sankcje nic nie dadzą. Od 2014 roku kraj walczy ze wspieranymi przez Rosję separatystami na wschodzie. W 2014 roku Rosja zaanektowała również Półwysep Krymski od Ukrainy. Kijów obawia się rosyjskiej inwazji na pełną skalę, gdy rurociąg będzie już w pełni operacyjny. Ukraina może również stracić około 3 miliardów dolarów rocznie z tytułu opłat za tranzyt gazu.

Polska jest też przeciwna gazociągowi, który biegnie z Wyborga w Rosji pod Bałtykiem do Lubmina w Niemczech. Polska twierdzi, że projekt o wartości 10 miliardów dolarów zagraża bezpieczeństwu Europy Środkowo-Wschodniej. Rosja temu zaprzecza i opisuje projekt jako komercyjnie korzystny dla wszystkich zaangażowanych.

Hakerzy żądają od naftowego gigant Saudi Aramco 50 milionów dolarów

Prezent dla Putina?

Według Associated Press, zgodnie z warunkami umowy amerykańsko-niemieckiej, Ukraina otrzyma 50 milionów dolarów kredytów na technologię zielonej energii oraz gwarancję spłaty opłat za tranzyt gazu, które straci przez ominięcie rurociągu Nord Stream 2 do 2024 roku. Podobnie jak działający już bliźniaczy Nord Stream, nowy gazociąg będzie miał przepustowość 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie do Europy.

W maju administracja prezydenta USA Joe Bidena uchyliła sankcje wobec firmy budującej rurociąg, pomimo silnego sprzeciwu republikańskich prawodawców. Biały Dom Bidena sprzeciwia się rurociągowi, ale analitycy twierdzą, że nie chce ryzykować transatlantyckiego rozłamu z Niemcami w czasie, gdy próbuje dotrzeć do europejskich sojuszników.

Niemieccy urzędnicy z zadowoleniem przyjęli także zniesienie sankcji jako „konstruktywny krok” ze strony administracji Bidena. Jednak Jurij Witrenko, prezes ukraińskiej państwowej firmy energetycznej Naftohaz, powiedział, że Kijów będzie naciskał na Waszyngton, aby nałożył sankcje za zatrzymanie rurociągu. Witrenko powiedział, że Nord Stream jest najbardziej „niebezpiecznym projektem geopolitycznym” Rosji.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close