Bez kategoriiBiznesowi celebryciBusiness lifestyleDoradztwo biznesoweHandelInwestycje

Pękła bańka Friza i Ekipy? Milionowe straty, a inwestorzy mają problem

Youtuber Friz i jego Ekipa mają ostatnio duże problemy. Firma nie potrafiła nawet zabezpieczyć znaku graficznego swojej działalności, zatem każdy go może wykorzystać. Z drugiej strony, akcje spółki BBI, która wejdzie z Ekipą na giełdę, spadły aż o 50%. Inwestorzy stracili ogromne sumy pieniędzy, a celebryci próbują uspokoić sytuację, choć nieco im się nie udaje.

Ekipa Friza ma problemy przez brak przejrzystości i przez swoją ignorancję

Wartość akcji spółki BBInwest (Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego) zmalała od maja z 19 zł do ok. 9,84. Oznacza to, że wartość spółki zmalała o około 45 milionów złotych. To istotne, ponieważ spółka ma połączyć się z Ekipa Holding, aby wejść razem na giełdę. Do fuzji ma dojść już we wrześniu bieżącego roku, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że czarne chmury nad obydwiema spółkami, to dopiero początek problemów.

Ekipa Friza wejdzie na giełdę! “Mamy ambicje zrobić polskiego Disneya”

Jak informuje portal Wirtualne Media, kurs giełdowy BBInwest oscylował przez ostatnie lata w granicach 5 zł. Do skoku wartości doszło w styczniu, wówczas większościowy pakiet akcji spółki kupił January Ciszewski szef i właściciel funduszu JR Holding ASI. Następnie ta sama spółka:

[…] podpisał umowę ze spółką Ekipa założoną przez popularnego youtubera Karola „Friza” Wiśniewskiego w sprawie wsparcia we wprowadzeniu jej na warszawską giełdę. W zamian objął 12 proc. akcji firmy, wyceniając ją na 143,8 mln zł. Na początku marca Beskidzkie Biuro Inwestycyjne podpisało umowę z Ekipą (list intencyjny zawarto miesiąc wcześniej) w sprawie rozmów na wyłączność dotyczących fuzji. Majątek Ekipy ma zostać przeniesiony na BBI w zamian za nowe akcje BBI.

Ekipa traci grunt pod nogami? Wejście na giełdę pod znakiem zapytania

Dodatkowo poinformowano potencjalnych inwestorów o podziale miejsc w zarządzie i radzie nadzorczej nowo powstałej spółki. Prezes i wiceprezes zostaną wskazani przez Ekipę. Z kolei drugiego wiceprezesa wybierze BBI. Ostatecznie, Ekipa Holding pojawi się na bocznym rynku giełdowym NewConnect. Tam z kolei spółka jest notowana już od jesieni 2012.

Problem pojawił się jednak kiedy pompowano wartość spółki Fritza, jedynie na podstawie ich virali i lodów. Dodatkowym problemem był brak przejrzystości działania firmy oraz arogancja wobec akcjonariuszy. Jak sam stwierdził Łukasz Wojtyca, menedżer youtuberskiej Ekipy na wieść o spadkach akcji spółki:

Bbi czy bba to nie jest nasza spółka, ale podmiot z którym potencjalnie się łączymy. Dla nas ten kurs to bzdura totalna i nie skupiamy się na tym. Nasze akcje będą zablokowane, a my skupiamy się na operacyjnej. Dla nas celem nie jest miliard a jego kilku tysięczna wielokrotność.

Na dodatkowe problemy wskazuje ekspert marketingowy Jacek Gadzinowski. Mężczyzna wskazał na portalu LinkedIn o problemach BBI oraz ignorancji Friza i jego Ekipy. Specjalista wskazał, że nie ma nawet wyceny spółki BBI i Ekipy S.A w parytecie połączeń. Ma to powodować wiele spekulacji, które powodują fluktuację ceny.

Nie uwierzysz, na ile milionów złotych wyceniano Ekipę Friza

Wszystko to sprawia, że Ekipa bez sprawnego zarządzania, może stać się wydmuszką finansową. Warto jednak zaznaczyć, że w uwagi na brak przejrzystości, spółka może stracić wszystko, co osiągnęła. Jak wskazuje Gadzinowski:

Twórcy z Ekipa S.A, za wcześnie na odcinanie kuponów, bo widownia tak szybko może się odwrócić, że algorytm Youtube wyrzuci Was poza margines. Wystarczy zobaczyć case takich Abstra i co dzieje się z nimi obecnie.

Świeżość Ekipy już dawno minęła, więc teraz Friz ze spółką muszą zacząć myśleć, w jaki sposób uniknąć nadciągającej katastrofy. Czy to im się uda? Dowiemy się już w najbliższych miesiącach.

Friz, Ekipa
Źródło: Wirtualne Media

Źródło: Wirtualne Media

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close