Biznesowi celebryciBusiness lifestyleInwestycjeKultura i sztukaMarketingNaukaPrawoŚwiatTechnologieTransportTurystyka

FAA: Bezos i Branson nie są “komercyjnymi astronautami”

Bezos i Branson nie są astronautami?

Stany Zjednoczone zaostrzyły definicję słowa “astronauta komercyjny”. Nowe przepisy Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) mówią, że astronauci muszą być częścią załogi lotniczej i wnosić wkład w bezpieczeństwo lotów kosmicznych. Oznacza to, że Jeff Bezos i Richard Branson nie są jeszcze komercyjnymi astronautami w oczach rządu USA. Aktualizacje programu Commercial Astronaut Wings zostały ogłoszone we wtorek – tego samego dnia, w którym Bezos poleciał na pokładzie rakiety Blue Origin na skraj kosmosu. To pierwsze zmiany od czasu rozpoczęcia programu FAA w 2004 roku.

Dotychczas, aby zakwalifikować się jako komercyjni astronauci, podróżnicy kosmiczni musieli podróżować 50 mil (80 km) nad powierzchnią Ziemi, co osiągnęli zarówno Bezos, jak i Branson. Jednak FAA twierdzi, że potencjalni astronauci musieli również „zademonstrować podczas lotu działania, które były niezbędne dla bezpieczeństwa publicznego lub przyczyniły się do bezpieczeństwa lotów kosmicznych”. Tego zaś nie zrobili ani Bezos, ani Branson.

W oświadczeniu FAA stwierdziła, że ​​te zmiany sprawiły, że system Commercial Astronaut Wings jest bardziej zgodny z jego rolą w ochronie bezpieczeństwa publicznego podczas komercyjnych lotów kosmicznych.

Australia: Tysiące osób protestuje po wprowadzeniu totalnego lockdownu!

Skrzydła astronauty

Przypomnijmy, że dniu 11 lipca sir Richard Branson poleciał na pokładzie SpaceShipTwo Virgin Galactic na skraj kosmosu w ramach testu przed wpuszczeniem klientów na pokład w przyszłym roku.

Z kolei Bezos i trzej inni członkowie załogi, którzy latali na statku kosmicznym Blue Origin, mogą mieć mniejsze prawa do upragnionego tytułu. Przed premierą Bob Smith, dyrektor generalny Blue Origin, powiedział, że „członek załogi naprawdę nie ma nic do roboty” w pojeździe autonomicznym.

Ci, którzy chcą mieć tytuł komercyjnego astronauty w ramach Commercial Astronaut Wings, również muszą być dla nich nominowani. Rzecznik FAA powiedział CNN, że obecnie nie ma żadnych zgłoszeń. Istnieją dwa inne sposoby na zdobycie tytułów astronautów w USA – przez wojsko lub NASA. Bezos i Branson posiadają “skrzydła astronauty”. Zostały one jednak wykonane na zamówienie przez ich własne firmy.

Jednak dla miliarderów pozostaje iskierka nadziei. FAA stwierdziło, że tytuł i nagrody honorowe mogą być przyznawane na podstawie zasług – według uznania administratora stowarzyszonego FAA. “Skrzydła astronautów” zostały po raz pierwszy przyznane astronautom Alanowi Shepardowi Jr i Virgilowi ​​Grissomowi na początku lat 60. za udział w programie Mercury Seven.

Fot. Twitter

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close