Kultura i sztukaMediaPaństwoPolitykaPolskaPrawoTechnologieTelekomunikacja

Rada Etyki Mediów: TVP łamie prawo i fałszuje rzeczywistość

TVP łamie prawo?

Jeden z użytkowników portalu Wykopu napisał do Rady Etyki Mediów pismo, w którym poskarżył się na materiały TVP z Donaldem Tuskiem. Konkretnie chodzi o słynne już nagranie z czerwonym filtrem i rogami, które miało w domyśle robić z polityka PO diabła. Użytkownik chciał, aby Rada Etyki Mediów zareagowała na propagandę Telewizji Polskiej.

Wiceprzewodniczący Rady Etyki Mediów Krzysztof Bobiński wysłał użytkownikowi oficjalną odpowiedź. Wyjaśnił, że Rady Etyki Mediów od wielu miesięcy obserwuje propagandowe działania TVP Info, które “są sprzeczne z zasadami etyki dziennikarskiej i łamią ustawę o radiofonii i telewizji”, czyli łamią prawo. Bobiński przyznał, że TVP zaprzecza zasadom opisywanym w raportach i uchwałach Rady Europy, gdzie telewizję publiczną traktuje się jako dobro publiczne.

Działając na rzecz jednej tylko partii szkodzi interesom obywateli, którzy finansują działanie TVP, nagminnie też łamie zasadę pierwszeństwa dobra odbiorcy.

– czytamy w przesłanej odpowiedzi.

Sęk w tym, że pismo to tylko ocena, a sama Rada Etyki Mediów nie może lub nie chce nic zrobić.

Fot. Wykop

Banaś zapowiada dalsze kontrole, a Ziobro chce go pozwać!

TVN do likwidacji?

Przypomnijmy, że do Sejmu wpłynął jakiś czas temu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, a konkretnie przepisu dotyczącego nadawania koncesji nadawcom radiowo-telewizyjnym należącym do kapitału zagranicznego. Projekt został złożony przez posłów PiS, na czele z Markiem Suskim. Co to oznacza w praktyce? Bardzo duże problemy dla TVNu, który może stracić koncesję na WSZYSTKIE swoje kanały.

W sieci zawrzało, a internauci piszą wprost, że PiS zamierza zniszczyć niezależne media i zostawić tylko propagandowe TVP. Sprawę skomentowali nie tylko dziennikarze i politycy opozycji, ale również członkowie rządzącej koalicji. Jarosław Gowin przekazał, że projekt ustawy nie był z nim konsultowany.

Trudno byśmy popierali rozwiązanie, które służyłoby do ograniczania pluralizmu mediów.

– mówił w TOK FM.

Nie chciałbym się budzić w Polsce, w której zostanie tylko jeden program telewizyjny. Pluralizm mediów nie może być prawnie ograniczany.

– napisał na Twitterze Jan Strzeżek, wicerzecznik Porozumienia.

Przeciwko ustawie opowiedziały się również wolnościowe organizacje takie jak Partia Libertarianie czy Stowarzyszenie Niskie Składki. Jak przekonuje Stowarzyszenie Niskie Składki, PiS idzie ścieżką Orbana i przejmowania wolnych mediów, tak jak to miało miejsce w przypadku TVP.

Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie idzie ścieżką Orbana i niszczenia wolnych i krytycznych wobec władzy mediów. (…) Zostanie tylko TVP, PiS i posłuszni im obywatele.

– czytamy na profilu Stowarzyszenia.

Źródło: Wykop

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close