PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: 1000 złotych z kobietą na banknocie. TSUE legalizuje węgierski podatek od mediów

Kobieta na banknocie? Czemu by nie

Glapiński: Na banknot 1000 złotych będę proponował kobietę. Ze względu na ducha czasów – czytamy we Wprost. Adam Glapiński zapowiedział, że za kilka lat do obiegu może trafić banknot o nominale 1000 złotych. – Ze względu na ducha czasów będę proponował królową, kobietę – zapowiedział prezes NBP. W połowie stycznia 2021 roku prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zapowiedział wprowadzenie do obiegu banknotu o nominale 1000 złotych. Nowy banknot miałby trafić do obiegu w trakcie kolejnej kadencji prezesa NBP, czyli w latach 2022-2028.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10430244/krolowa-jadwiga-na-banknocie-1000-zl-prezes-nbp-bede-proponowal-kobiete.html
DAWAĆ TEN BANKNOT Z SZYDŁO

Obajtek chce kontroli PK ws. odmowy wszczęcia śledztwa w jego sprawie, pisze Business Insider. W środę do Prokuratury Krajowej z inicjatywy Daniela Obajtka wpłynie wniosek o przeprowadzenie kontroli postanowienia krakowskiej prokuratury z 2016 roku o odmowie wszczęcia śledztwa ws. rzekomego składania przez niego fałszywych zeznań – zapowiedział jego pełnomocnik mec. Maciej Zaborowski. Pełnomocnik Obajtka podkreślił, że chodzi o postanowienie Prokuratury Rejonowej w Krakowie. – Przypomnę, że jest to sprawa, w której jedna z osób złożyła zawiadomienie na pana Obajtka wraz z taśmami, które potem stały się materiałem, który był komentowany w przestrzeni publicznej i w mediach – zaznaczył.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/obajtek-chce-kontroli-prokuratury-krajowej-ws-odmowy-wszczecia-sledztwa/7qtpmqp
PIĘKNY GEST

TSUE legalizuje węgierski podatek od mediów. Co to oznacza dla Polski? – zastanawia się Rzeczpospolita. Podatki od reklam i hipermarketów są zgodne z prawem UE – stwierdził Trybunał Sprawiedliwości. We wtorek rządy Polski i Węgier odniosły wspólne zwycięstwo w batalii przeciwko Komisji Europejskiej o nowe daniny sektorowe. Chodzi o polski podatek od hipermarketów oraz węgierską daninę od reklam. Zalegalizowanie węgierskiego podatku reklamowego jest o tyle istotne, że może mieć znaczenie dla losów podobnej polskiej daniny, której projekt pojawił się w lutym. Ma ona bowiem – tak jak na Węgrzech – obciążać media publikujące reklamy.
https://www.rp.pl/Podatki/303169895-TSUE-legalizuje-wegierski-podatek-od-mediow-Co-to-oznacza-dla-Polski.html
DOBRA WIADOMOŚĆ DLA PISU

Zrównoważone podróżowanie to przyszłość turystyki. Jak Polska radzi sobie w tej dziedzinie? – zdradza 300Gospodarka. Zrównoważona turystyka to zyskujący popularność model podróżowania, który w rachubę bierze nie tylko zyski, ale i wpływ na lokalną przyrodę czy ludzi. W najnowszym rankingu mierzącym poziom zrównoważenia turystyki Polska znalazła się na 21 spośród 99 miejsc. Wenecja – miasto słynące z turystyki – wydała niedawno 3 miliony euro na technologię, która pozwoli władzom zrozumieć, kto odwiedza miasto, ile czasu w nim spędza i jakimi drogami się porusza. Robi to, śledząc telefony odwiedzających – pisze CNN.
https://300gospodarka.pl/analizy/zrownowazone-podrozowanie-to-przyszlosc-turystyki-jak-polska-radzi-sobie-w-tej-dziedzinie

Andrzej Duda już raz „wysadził” ten projekt. Czy prezydent znów stanie na drodze Piotrowi Glińskiemu? – czytamy w nagłówku Wprost. Piotr Gliński ponownie forsuje i broni pomysłu, który jest znany jako „podatek od smartfonów”. Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej rządzącym przeszkodził prezydent Andrzej Duda i to na wczesnym etapie. Jednak jak wynika z informacji przekazanych „Wprost” przez Kancelarię Prezydenta, teraz na stanowisko głowy państwa przyjdzie nam poczekać. „Podatek od smartfonów”, czyli w zasadzie opłata reprograficzna, wrócił niczym bumerang. Jeszcze latem 2020 roku sprawa wydawała się jasna: rządząca Zjednoczona Prawica wycofała się z planów wprowadzenia dodatkowej opłaty na różne nośniki, w tym tablety czy smartfony, a Ministerstwo Kultury zawiesiło prace nad projektem.
https://www.wprost.pl/tylko-u-nas/10430610/podatek-od-smartfonow-powraca-co-zrobi-prezydent-andrzej-duda.html
ZNAJĄC ŻYCIE PODPISZE

Najbezpieczniejszy kraj do życia? Między innymi Polska

Polska jednym z najbezpieczniejszych miejsc w Europie. Coraz gorzej w Wielkiej Brytanii i Szwecji, stwierdza Business Insider. Życie w mieście jest ponad pięciokrotnie bardziej narażone na kontakt z przestępczością niż na wsi. Przynajmniej w Polsce, bo w Unii różnica jest “tylko” trzykrotna. To jedne z ciekawych informacji, które opublikował właśnie Eurostat w raporcie z badaniem poziomu przestępczości w krajach Europy. Zgodnie z nim Polska to kraj wyjątkowo spokojny. Polska jest piątym najbardziej bezpiecznym krajem Europy, a trzecim w Unii Europejskiej. Co więcej, sytuacja z roku na rok się poprawia.
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/najbardziej-bezpieczne-kraje-w-europie-polska-w-scislej-czolowce/jjzm4n6
I TO CIESZY

O krok od trzeciego lockdownu. A co z przedsiębiorcami? – zastanawia się Rzeczpospolita. Nowe instrumenty wsparcia biznesu nie są, przynajmniej na razie, planowane. Firmy najbardziej poszkodowane mogą liczyć jednak na umorzenie subwencji z tarczy finansowej czy zwolnienie ze składek ZUS. W efekcie trzeciej fali wzrostu zakażeń w Polsce zaostrzone restrykcje epidemiczne obowiązują w czterech województwach, a minister zdrowia Adam Niedzielski nie wyklucza wprowadzenie lockdownu ogólnopolskiego. Decyzje w tej kwestii mają zostać podane w czwartek lub piątek, a zdaniem części komentatorów istnieje ryzyko, że ten lockdown będzie nawet głębszy niż jesienią.
https://www.rp.pl/Biznes/303169902-O-krok-od-trzeciego-lockdownu-A-co-z-przedsiebiorcami.html
GŁĘBSZY LOCKDOWN? BRZMI WSPANIALE

Zakaz kryptowalut w Indiach! Rząd chce kar grzywny, a nawet… więzienia! Jak informuje Reuters, Indie zamierzają wprowadzić zakaz kryptowalut. Jak przekazał agencji urzędnik, który ma bezpośrednią wiedzę o planie, ustawa – jedna z najsurowszych na świecie przeciwko kryptowalutom – kryminalizuje posiadanie, emisję, wydobywanie, handel i transfer kryptowalutami. Nowe prawo przewiduje kary grzywny dla każdego handlującego w kraju, a nawet posiadającego takie aktywa cyfrowe. Informacja podana przez urzędnika jest zgodna ze styczniową agendą rządową, która wzywa do zakazania prywatnych walut wirtualnych, takich jak Bitcoin, przy jednoczesnym budowaniu ram dla oficjalnej waluty cyfrowej. Jednak ostatnie komentarze rządu wzbudziły nadzieje inwestorów, że władze mogą poradzić sobie łatwiej na dynamicznie rozwijającym się rynku. Nadzieje okazały się płonne.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/03/16/zakaz-kryptowalut-w-indiach-rzad-chce-kar-grzywny-a-nawet-wiezienia/
I KURS BITCOINA MOŻE PÓJŚĆ W DÓŁ

Co wpływa na wzrost wydatków Polaków? – zastanawiają się Filary Biznesu. Inflacja zjada nasze dochody i podwyżki płac – alarmują politycy opozycji. Tymczasem jak podkreślają eksperci w lutym wskaźnik inflacji wyniósł w 2,4 proc. i okazał się niższy od średnich oczekiwań rynkowych. Odczyt jest też niższy od celu inflacyjnego NBP na poziomie 2,5 proc. – Gdyby nie mocny wzrost opłat za media i wywóz śmieci tak jak np. w stolicy, inflacja byłaby jeszcze niższa – uważa Adrian Ostrowski, analityk finansowy.
https://filarybiznesu.pl/co-wplywa-na-wzrost-wydatkow-polakow/a9161

Otwierał restauracje w trakcie pandemii. Karol O. zatrzymany przez antyterrorystów za czerpanie korzyści z nierządu, informuje lublin112.pl. Wśród osób zatrzymanych w piątkowej akcji antyterrorystów, którzy wkroczyli do agencji towarzyskiej na terenie Lublina, jest jeden z restauratorów. Śledczy zarzucili mu czerpanie korzyści z nierządu. W trakcie piątkowej akcji lubelskich kryminalnych, wspieranych przez antyterrorystów z Lublina, Warszawy i Białegostoku, policjanci wkroczyli do agencji towarzyskich na terenie miasta. Od dłuższego czasu prowadzone bowiem było śledztwo w sprawie grupy sutenerów, czyli osób czerpiących korzyści z nierządu. Wszystkim kierował 50-letni mieszkaniec Lublina, który zajmował się organizacją całego biznesu.
https://www.lublin112.pl/otwieral-restauracje-w-trakcie-pandemii-karol-o-zatrzymany-przez-antyterrorystow-za-czerpanie-korzysci-z-nierzadu-zdjecia/
A TO CI NIESPODZIANKA

Jakbyście szukali dobrze płatnej pracy…

Pracownicy branży ICT zarabiają średnio 8,9 tys. zł miesięcznie. To najlepiej wynagradzany sektor w Polsce, stwierdza 300Gospodarka. Najwyższe wynagrodzenia w polskiej gospodarce otrzymują pracownicy w sekcji „Informacja i komunikacja” (ICT). Według badania struktury wynagrodzeń z 2018 r., przeciętne wynagrodzenie brutto pracujących w tej części gospodarki wyniosło 8,9 tys. zł. To o prawie 40 proc. więcej niż średnie wynagrodzenie w całej gospodarce. Jak podaje publiczny think tank Polski Instytut Ekonomiczny, spośród wszystkich sekcji gospodarki, wynagrodzenia pracowników ICT w Polsce są najbliżej średniej płacy obserwowanej w Unii Europejskiej.
https://300gospodarka.pl/news/ict-wynagrodzenia-praca-polska

Pandemia przyspieszyła cyfryzację w bankowości. PKO Bank Polski został europejskim liderem digitalizacji w branży finansowej, informują Filary Biznesu. Ponad 1 miliard 150 milionów logowań do aplikacji mobilnej, 1 milion rozmów z bankową sztuczną inteligencją oraz ponad 300 mln transakcji za pomocą IKO – to liczby podsumowujące w telegraficznym skrócie cyfrowe osiągnięcia  PKO Banku Polskiego w 2020 roku. Statystyki wyraźnie pokazują, że pandemia przyśpieszyła cyfryzację w sektorze finansowym. Zgodnie z tym trendem największy bank  w naszym kraju PKO BP wprowadza coraz to nowsze usługi w serwisie internetowym i aplikacji mobilnej. Dzięki temu klienci mogą swobodnie zarządzać finansami, bez wychodzenia z domu.
https://filarybiznesu.pl/pandemia-przyspieszyla-cyfryzacje-w-bankowosci-pko-bank-polski-zostal-europejskim-liderem-digitalizacji-w-branzy-finansowej/s9165
PRZYSZŁOŚĆ JUŻ NADESZŁA

InPost w jeden dzień zyskał na wartości prawie 2 miliardy złotych! InPost świetnie radzi sobie na giełdzie w Amsterdamie. Notowania polskiej spółki wzrosły wczoraj o ponad 5%, a cena jednej akcji zbliżył się do 17 euro. Ten “zaledwie” kilkuprocentowy wzrost kursu przekłada się jednak na spory wzrost wartości firmy. Spółka zyskała na wartości prawie 2 miliardy złotych i przy aktualnej wycenie akcji jest warta blisko 39 miliardów złotych. W pierwszych dniach po debiucie na holenderskiej giełdzie, cena akcji InPostu rosła – z 18 do nawet 21 euro. Później dobra passa spółki się odwróciła, a tydzień temu InPost zaliczył giełdowy dołek nieco powyżej 15 euro, z którego się właśnie wyraźniej odbił.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/03/16/inpost-w-jeden-dzien-zyskal-na-wartosci-prawie-2-miliardy-zlotych/
JAKBY NIE PATRZEĆ – SUKCES!

Rosja grozi całkowitą blokadą Twittera. “Daliśmy sobie miesiąc” – donosi Polsat News. Rosyjski regulator mediów i internetu, urząd Roskomnadzor, ostrzegł we wtorek, że za miesiąc zablokuje działanie w Rosji serwisu społecznościowego Twitter, jeśli ten nie usunie materiałów zawierających zakazane treści – podała agencja TASS. – Daliśmy sobie miesiąc i obserwujemy reakcję firmy w kwestii usunięcia zakazanych informacji. Następnie, w zależności od działań administracji serwisu społecznościowego podjęte zostaną stosowne decyzje – powiedział TASS wiceszef Roskomnadzoru Wadim Subbotin.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-03-16/rosja-grozi-blokada-twittera-dalismy-sobie-miesiac/?ref=kafle

Leszek Skiba we władzach GPW, pisze WNP. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych powołało we wtorek w skład Rady Giełdy obecnego prezesa Pekao Leszka Skibę.
https://www.wnp.pl/finanse/leszek-skiba-we-wladzach-gpw,456407.html

Jutro może mieć miejsce kolejna konferencja rządu. Niektóre przecieki mówią, że szykuje się taki lockdown, jakiego jeszcze nie było. Czy tak na pewno będzie? Zobaczymy.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close