GospodarkaPaństwoŚwiatZdrowie i medycyna

Hindusi korzystają z crowdfundingu, aby spłacić rachunki za COVID-19

Hindusi masowo chorują na Covid-19

Liczba hospitalizacji w Indiach wzrosła podczas śmiertelnej drugiej fali Covid-19. Teraz, spłoszeni niestabilnym ubezpieczeniem Hindusi zwracają się ku crowdfundingowi, aby zapłacić wysokie rachunki za leczenie.

Supraja Reddy Yeruva nie była w stanie prawidłowo oddychać przez kilka dni po urodzeniu drugiego dziecka w czerwcu. 27-latka zaczęła wykazywać objawy Covid-19 podczas ciąży, wkrótce po wizycie w szpitalu na rutynowe badanie kontrolne. Wkrótce potem zachorowała na ciężką infekcję płuc i została przyjęta na oddział intensywnej terapii w prywatnym szpitalu w południowym mieście Hyderabad. Miesiąc później wciąż tam jest.

Wraz z sześcioletnią córką i nowonarodzonym synem, jej mąż, Vijaya Yeruva, z niepokojem czeka na jej powrót do zdrowia. Yeruva stara się również zapłacić wysoki rachunek za leczenie w wysokości prawie 6 milionów rupii (80 615 dolarów) za leczenie swojej żony. A kwota rośnie z dnia na dzień.

Skorzystał z ubezpieczenia zdrowotnego, przekroczył limit kart kredytowych i pożyczył w banku. Po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości 35-latek zwrócił się do Ketto, platformy crowdfundingowej, i rozpoczął zbiórkę pieniędzy. Inżynier ze stałym miesięcznym dochodem w wysokości 2960 dolarów. Pan Yeruva powiedział, że nigdy nie wyobrażał sobie proszenia obcych o pieniądze.

Ciężko pracowałem, aby utrzymać rodzinę i nigdy nie prosiłem nikogo o pomoc. Nawet teraz wstydzę się mówić ludziom o tej zbiórce pieniędzy.

– powiedział.

Prominentna indyjska polityk poleca chorym na COVID-19… krowi mocz

Hindusi poszukują pieniędzy na opłacenie rachunków

Hindusi masowo szukają sposobów na opłacenie rachunków za leczenie. Desperacja Yeruva odzwierciedla trudną sytuację tysięcy indyjskich rodzin, które teraz borykają się z dodatkowymi stratami spowodowanymi przez niszczycielską drugą falę Covid-19 w Indiach: miażdzący dług medyczny.

Wielu z nich zwróciło się ku crowdfundingowi, aby opłacić rachunki szpitalne – i szybko pomysł ten przerodził się w substytut ubezpieczenia zdrowotnego i wsparcia rządowego. Eksperci twierdzą, że trzy największe serwisy crowdfundingowe – Ketto, Milaap i Give India – zebrały do ​​tej pory łącznie około 161 milionów dolarów z pomocą 2,7 miliona darczyńców podczas pandemii.

W wielu przypadkach finansowanie społecznościowe stało się alternatywną siatką bezpieczeństwa, aby wypełnić istniejące luki w systemie opieki zdrowotnej.

– powiedzieli Ravina Banze i Irfan Bashir, współautorzy książki „Crowdfunding: The Story of People”.

Jeszcze przed pandemią największe zapotrzebowanie na finansowanie społecznościowe objawiło się w życiu milionów chorych w Indiach.

Według badania przeprowadzonego w 2018 r. przez British Medical Journal i Indyjską Fundację Zdrowia Publicznego (PHFI), wydatki na opiekę zdrowotną z własnej kieszeni doprowadziły 38 milionów do ubóstwa w latach 2011-2012. Nie ma danych na temat tego, ilu więcej osób zostało zrujnowanych przez długi medyczne podczas pandemii, ale wstępne badania przeprowadzone przez Duke Global Health Institute i PHFI szacują, że dwie trzecie samozatrudnionych w Indiach i połowa ich etatowych pracowników nie byłaby w stanie opłacić rachunków za leczenie.

Pandemia dotknęła najbiedniejszych

Według naukowców z Uniwersytetu Azim Premji, najgorzej mają najbiedniejsi Hindusi, których grono w zeszłym roku powiększyło się o dodatkowe 230 milionów osób. Ponad 90% pożyczyło średnio 201 dolarów na spłatę długów. Wydatki publiczne Indii na opiekę zdrowotną stanowią zaledwie 1,2% ich PKB – są jednymi z najniższych na świecie, a około dwie trzecie Hindusów nie ma ubezpieczenia zdrowotnego.

Nieoczekiwane nagłe przypadki medyczne to recepta na katastrofę, gdy większość ludzi żyje w ciągłym zagrożeniu niestabilnością finansową.

– powiedział Bashir.

W 2018 r. premier Narendra Modi obiecał bezpłatne ubezpieczenie pół miliarda najbiedniejszych obywateli Indii, uruchamiając „Modicare”, największy na świecie program ubezpieczeń zdrowotnych. Jednak analiza przeprowadzona przez Proxima Consulting wykazała, że ​​tylko 13% osób kwalifikujących się do programu mogło ubiegać się o ubezpieczenie podczas hospitalizacji z powodu choroby Covid-19 w szpitalach publicznych i prywatnych. Program nie obejmuje również kosztów leczenia ambulatoryjnego, które stanowią dużą część kosztów leczenia.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close