Kultura i sztukaMediaOchrona środowiskaPolska

Drzewom w Ostrołęce dano nazwy z Wiedźmina. Radny z PiS był przeciwko

Dzięki staraniom Młodzieżowej Rady Miasta Ostrołęki, w mieście nazwano siedem pomników przyrody nazwami z uniwersum Wiedźmina. Andrzej Sapkowski również przychylnie spojrzał na tę inicjatywę, jak również prawie wszyscy radni w mieście. Prawie, bo jeden radny z PiS był całkowicie przeciwko “szatańskiemu” i “niepolskiemu pomysłowi”.

Wiedźmin stał się inspiracją dla pomników przyrody. Przeciwko był radny z PiS, dla którego to “bluźnierstwo”

Jak informuje portal grynieznane 25 marca 2021 przegłosowano w ostrołęckim urzędzie miasta ustawę o wprowadzeniu nazw rodem z przygód Białego Wilka. I tak w mieście można napotkać Cirillę, Triss Merigold, Jaskra, Vesemira, Yennefer z Vengenbergu, Regisa oraz oczywiście Geralta z Rivii.

I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że swoje wątpliwości narzucił — bez żadnego zaskoczenia — radny Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Żukowski. Polityk stwierdził, że imiona “nie są polskie”, a mowa jest w końcu o „czarodziejach i szczurach”. I choć nie mamy pojęcia o jakich szczurach mowa, to uważamy, że lepiej Yennefer nie podpadać. Szczególnie jeśli jest się fanatycznym obrońcą “wartości katolickich”.

Rajca stwierdził także, że na siedem wspaniałych pomników przyrody, jesion i dęby, to nazwy rodzaju męskiego, a proponuje się nazwy rodzaju żeńskiego. Wyraźnie widać poprawność polityczną. Zapewne Żukowski nigdy nie czytał prozy Sapkowskiego, ale czego się dziwić po osobie, która ślepo wierzy w zapewnienia PiS o zdrowej gospodarce.

Planszówka Wiedźmin zebrała ponad 10 milionów w 24 godziny

Wiedźmin pojawił się w Ostrołęce. Wraz z sześcioma innymi bohaterami Sapkowskiego

Koniec końców w Ostrołęce można już zobaczyć pomniki przyrody ze świata Geralta z Rivii. I całe szczęście nie mógł tego zablokować nawet najbardziej nieracjonalny z rajców.

Jak podał portal Moja Ostrołęka, oto lista drzew nazwanych na cześć bohaterów Wiedźmina:

1. Regis – jesion wyniosły rosnący na trawniku, na skwerze im. dr. J. Psarskiego przy ulicy Staszica 1,

2. Geralt z Rivii – dąb szypułkowy rosnący przy skrzyżowaniu ul. Bogusławskiego i 11 Listopada,

3. Vesemir – dąb szypułkowy rosnący przy ulicy Poprzecznej,

4. Triss Merigold – dąb szypułkowy rosnący przy ulicy Baśniowej 16,

5. Yennefer z Vengerbergu – dąb szypułkowy rosnący przy ulicy 11 Listopada 28,

6. Jaskier – dąb szypułkowy rosnący przy ulicy Księcia Mieszka I nr 1 (dawniej ul. Braterstwa Broni 2),

7. Cirilla – dąb szypułkowy rosnący przy ulicy Księcia Mieszka I nr 1 (dawniej ul. Braterstwa Broni nr 1 koło restauracji “Turystyczna”).

Tagi

Polecane artykuły

Jeden komentarz

  1. Wyjątkowo głupie nazwy, kolejna moda która minie a głupota pozostanie. Książki Sapkowskiego nie były opublikowane w zeszłym roku tylko kilkadziesiąt lat temu i jakoś wszyscy mieli je gdzieś dobrej pory (może nie wszyscy ale na pewno decydenci) a teraz jeszcze pomnik krasnoludowi postawcie. Ludzie będą chodzić koło tego i myśleć co za baran takie nazwy wymyślił.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close