PaństwoPolitykaPolskaPrawo

Banaś: Do NIK wpłynął wniosek o uchylenie mi immunitetu

Banaś straci immunitet?

Marian Banaś poinformował na Twitterze, że do NIK wpłynął wniosek Marszałek Sejmu Elżbiety Witek o uchylenie mu immunitetu. Z wnioskiem o uchylenie immunitetu wystąpił w ubiegłym tygodniu do Marszałek Sejmu prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Wśród kilkunastu zarzutów, jakie chcą postawić Banasiowi śledczy, jest podanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych.

Parę dni temu Marian Banaś poinformował na Twitterze, że jego syn został zatrzymany w piątek na lotnisku Kraków Balice, gdy wracał wraz z żoną z urlopu. Zatrzymania dokonali funkcjonariusze CBA.

Jak ustaliła “Rzeczpospolita”, w ubiegłym tygodniu Ziobro w całości odrzucił ustalenia raportu z kontroli Funduszu Sprawiedliwości, uznając je za bezwartościowe. NIK kontrolowała Fundusz przez dziewięć miesięcy. Kontrolę nad Funduszem Sprawiedliwości sprawuje sam Ziobro. Fundusz Sprawiedliwości w teorii ma gwarantować wsparcie dla wszystkich osób pokrzywdzonych przestępstwem, ich bliskim oraz świadkom, w tym także ofiarom przemocy domowej.

W teorii, ponieważ praktyka pokazała, że środki z Funduszu mogły być przekazywane gminom ,,wolnym od LGBT” oraz… Tadeuszowi Rydzykowi.

Banaś zostanie oskarżony?

Zdaniem śledczych Banaś miał zaniżyć wartość swojego majątku w każdym z dziesięciu oświadczeń skontrolowanych przez CBA, które składał w okresie od listopada 2015 r. do sierpnia 2019 r. jako szef Służby Celnej, szef Krajowej Administracji Skarbowej, minister finansów i prezes Najwyższej Izby Kontroli. Jak przekazała prokuratura, wysokość zaniżonej kwoty miałą sięgać nawet 550 000 złotych. Ponadto Marian Banaś miał zataić w oświadczeniach majątkowych inwestycję w rzeźbę włoskiego artysty i następnie dochód osiągnięty z jej sprzedaży. Za podanie nieprawdy w oświadczeniach o stanie majątkowym grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Przypomnijmy, zgodnie z ustawą o Najwyższej Izby Kontroli Sejm wyraża zgodę na pociągnięcie prezesa NIK do odpowiedzialności karnej w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością ustawowej liczby posłów. Nieuzyskanie wymaganej większości głosów oznacza podjęcie uchwały o niewyrażeniu zgody na pociągnięcie prezesa Najwyższej Izby Kontroli do odpowiedzialności karnej.

Pegasus szpiegował dziennikarzy i polityków na całym świecie!

Banaś zapowiada dalsze kontrole

Sam Banaś i jego zwolennicy twierdzą, że sprawa ma charakter polityczny. Według komentatorów, kontrole szefa NIK nie są na rękę PiSowi, a teraz rząd wykorzystuje aparat państwowy, by powstrzymać Banasia. Banaś zapowiedział jednak dalsze kontrole.

Oświadczam, że zaistniała sytuacja nie wpłynie w żaden sposób na dalsze działanie Najwyższej Izby Kontroli. Zapewniam w tym miejscu, że jakiekolwiek działania wymierzone w moich bliskich nie spowodują odstąpienia przeze mnie od powierzonych mi obowiązków.

– oznajmił Marian Banaś na konferencji prasowej.

Najwyższa Izba Kontroli pod moim kierownictwem zwróciła uwagę na nierównowagę finansów publicznych oraz niekontrolowany wzrost długu publicznego, który liczony według metodologii Unii Europejskiej wzrósł aż o 290 mld zł. Wcześniejsze zwiększenie długu publicznego, obliczonego według tej metodologii, o podobną wartość, jaką zaobserwowano w jednym tylko 2020 r., trwało prawie 10 lat.

– dodał szef NIK.

Źródło: Onet, RZ

  

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close