GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaPrawoRynek pracy

To już pewne! Duda przyznał podwyżki posłom! “Plucie Polakom w twarz”

Duda podpisał rozporządzenie

Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie wprowadzające podwyżki dla członków rządu, posłów i senatorów. Na nowych przepisach skorzystają również prezes NBP, prezes NIK czy wicemarszałek Sejmu. Wyższe pensje dla polityków będą obowiązywać już od 1 sierpnia.

Podpis pod rozporządzeniem jest. Ustaliliśmy z premierem, że ja wydaję rozporządzenie; niezbędna jest kontrasygnata pana premiera i wszystko zostało dokonane.

– wyjaśnił Duda.

Wiceministrowie otrzymują obecnie pensję w wysokości 10 020,80 zł. Od teraz otrzymają siedmiokrotność kwoty bazowej (a dokładnie 7,04), czyli na ich konto wpłynie o 6 012 złotych więcej. Z kolei wysokość uposażenia posłów i senatorów odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu, czyli obecnie 8016,70 zł brutto. Po wejściu nowych regulacji na konto posłów wpłynie blisko 13 tysięcy złotych, o 4 809 złotych więcej, a diety będą o ponad 1,5 tysiąca złotych wyższe.

Zakaz handlu zaostrzony? W Sejmie projekt zmian w ustawie

Wszystko po cichu

Temat podwyżek powrócił po roku. Ustawa w tej sprawie była głosowana w parlamencie w sierpniu ubiegłego roku. Po fali krytyki, która wylała się na parlamentarzystów w związku z procedowaniem takiej ustawy w trakcie pandemii i trudnej sytuacji finansowej, opozycja wycofała się z poparcia dla ustawy. Za głosowanie w Sejmie, oprócz PO, przepraszali także przedstawiciele Lewicy. Senacka opozycja odrzuciła ustawę.

Teraz PiS postanowił wprowadzić podwyżki “tylnymi drzwiami” nie korzystając w ogóle z normalnego procesu legislacyjnego. Wystarczyło, że odpowiednie rozporządzenie podpisał prezydent Duda.

Po tym jak prezydent Duda ogłosił podpisanie rozporządzenia, w sieci zaroiło się od krytycznych komentarzy. Internauci zwracają uwagę, że podnoszenie pensji politykom jest w obecnej sytuacji “bezczelne”. Zdaniem niektórych, PiS w ten sposób “pluje w twarzy Polakom”.

“Plucie Polakom w twarz”

Krytycznie do podwyżki pensji odniosło się również Stowarzyszenie Niskie Składki. Jak zauważają działacze tej liberalnej organizacji, podwyżki zostają przyznane w momencie trwającego nadal kryzysu i w obliczu ryzyka kolejnego lockdownu oraz tym samym pogorszenia sytuacji polskich przedsiębiorców.

Wszystko to robione jest z pominięciem normalnej drogi legislacyjnej, być może po to, aby opozycja senacka nie mogła odrzucić odpowiedniej uchwały przyznającej podwyżki. Jest to zachowanie co najmniej bezczelne i pokazujące stosunek partii rządzącej do ciężko pracujących Polaków. Co więcej, podwyżki dostaje się, jeśli dobrze wykonuje się swoją pracę. W naszej ocenie okres pandemiczny pokazał, że politycy w ogóle nie zasłużyli na jakąkolwiek podwyżkę. Śmiemy stwierdzić nawet, że część z nich zasłużyła wprost na utratę mandatu.

– opisuje NS na swoim profilu.

Niskie Składki zwracają również uwagę na złą sytuację na oddziałach pediatrycznych, a także opłakany stan polskiej psychiatrii.

Czy naprawdę podwyżki dla partyjnych kolegów pana Prezydenta to najważniejsza obecnie kwestia? Czy pan Prezydent Duda nie uważa, że takie zachowanie jest zwyczajnie nieprzyzwoite?

– pytają działacze NS.

Źródło: Onet

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close