GastronomiaGospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPolskaPrzemysłRynek pracyŚwiat

Strefa euro wychodzi z recesji po wzroście gospodarki o 2%

Strefa euro ma się coraz lepiej

Gospodarka strefy euro wzrosła o 2% w ciągu drugich trzech miesięcy roku, wyprowadzając region z recesji. Nowe dane sugerują wzrost we wszystkich poszczególnych gospodarkach narodowych. Strefa euro, czyli blok 19 krajów doświadczył tak zwanej podwójnej recesji, gdy gospodarka skurczyła się w poprzednich dwóch kwartałach.

Strefa euro pozostaje jednak o 3% niższa od poziomu sprzed pandemii pod koniec 2019 roku. W regionie postępuje ożywienie po gwałtownym wzroście zakażeń koronawirusem w okresie zimowym. We Włoszech i Hiszpanii, dwóch krajach, których gospodarki zostały poważnie zniszczone przez pandemię, w obu przypadkach wzrost zbliżył się do 3%.

Jeszcze silniejsze odbicie nastąpiło w Austrii i Portugalii, przy czym ta ostatnia poinformowała, że ​​jej gospodarka wzrosła o 4,9%. Dwie największe gospodarki strefy euro odnotowały bardziej umiarkowany wzrost, 1,5% w Niemczech i 0,9% we Francji.

Statystyki wzrostu są pierwszymi szacunkami, więc niewiele jest szczegółów pokazujących rozkład wzorca ożywienia. Jednak wydatki gospodarstw domowych wniosły istotny wkład we Francji, Niemczech, a zwłaszcza w Hiszpanii. We Francji nastąpił wzrost w branży hotelarskiej i restauracyjnej o 29%.

To już pewne! Duda przyznał podwyżki posłom! “Plucie Polakom w twarz”

Strefa euro notuje spadek bezrobocia

Andrew Kenningham, główny ekonomista europejski w Capital Economics, powiedział, że odbicie w Portugalii może odzwierciedlać „nieco mniej katastrofalny sezon turystyczny niż w Hiszpanii”. Przewidział “kolejną mocną wartość PKB strefy euro” w trzecim kwartale tego roku, co “sprowadzi gospodarkę blisko, ale poniżej poziomu sprzed pandemii”.

Inne nowe dane pokazały, że strefa euro zanotowała w czerwcu spadek liczby bezrobotnych o ponad 400 tys., choć nadal jest to liczba o milion wyższa od najniższego poziomu, jaki poziom bezrobocia osiągnął na początku ubiegłego roku. Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 7,7% w czerwcu 2021 r. wobec 8% w poprzednim miesiącu.

Eurostat podał także, że inflacja w strefie euro wyniosła 0,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Jej głównym motorem były ceny energii – w rok do roku wzrosły o ponad 14 proc. Dla porównania, inflacja w Polsce wzrosła w lipcu do 5 proc. Inflacji wyższej niż teraz nie było w Polsce od 20 lat.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close