MediaPaństwoPolitykaPolskaPrawoRynek pracy

Duda załatwił podwyżki dla członków KRRiT. Tak, tych od koncesji TVN

KRRiT też załapie się na podwyżki

Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie wprowadzające podwyżki dla członków rządu, posłów i senatorów. Na nowych przepisach skorzystają również prezes NBP, prezes NIK czy wicemarszałek Sejmu. Okazuje się, że podwyżki więcej będą zarabiać także członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Wyższe pensje będą obowiązywać już od 1 sierpnia.

Rozporządzenie prezydenta zmienia dotychczasowe zasady wynagradzania. Dokument ustala mnożniki dla kwoty bazowej w odniesieniu do pełniących najwyższe stanowiska w państwie. Kwota bazowa dla tych stanowisk, w myśl ustawy budżetowej, wynosi 1789,42 zł. Szef Kancelarii Prezydenta, minister, Rzecznik Praw Obywatelskich, szef Kancelarii Sejmu, szef Kancelarii Senatu, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przewodniczący KRRiT, prezes IPN, wiceprezesi NIK będą mieli mnożniki odpowiednio 7,84 i 2,10. Oznacza to, że będą zarabiali 17 787 zł, wobec 12 705 zł poprzednio.

Z kolei zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, zastępca prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, zastępca Rzecznika Praw Dziecka, zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, zastępca Rzecznika Finansowego, członek KRRiT to mnożniki 6,86 i 1,68. Od sierpnia będą zarabiali 15 282 zł, podczas gdy poprzednio otrzymywali 10 915 zł.

Przewodniczącym KRRiT od września 2016 roku jest Witold Kołodziejski. Oprócz niego w obecnym składzie są Teresa Bochwic (jako wiceprzewodnicząca), Elżbieta Więcławska-Sauk, Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski. Kołodziejski i Więcławska-Sauk zostali powołani przez Sejm, Bochwic przez Senat, a Kawecki i Sabatowski przez prezydenta Andrzeja Dudę.

To już pewne! Duda przyznał podwyżki posłom! “Plucie Polakom w twarz”

Wiceszefowa KRRiT atakuje TVN

Wiceszefowa KRRiT Teresa Bochwic w rozmowie z Wirtualną Polską nie wyklucza, że 26 września TVN24 przestanie nadawać w związku z wygaśnięciem koncesji.

Jeżeli do 26 września nie uda się zakończyć postępowania ze względu na brak wymaganej większości głosów, wówczas koncesja wygaśnie. Wtedy też TVN ponownie mógłby wystąpić o koncesję.

– tłumaczy Bochwic.

Zdaniem Bochwic TVN wielokrotnie naruszała “warunki koncesji” i stacja “buduje nierzetelny, jednostronny obraz świata”.

To się nie godzi telewizji informacyjnej. Mamy 20 wezwań do TVN o zaniechanie i przestrzeganie ustawy m.in. o prawie prasowym oraz obowiązków wynikających z koncesji. (…) W TVN24 jest budowany nierzetelny, nieobiektywny i jednostronny obraz świata wbrew zobowiązaniom koncesyjnym.

– twierdzi wiceszefowa KRRiT.

KRRiT nie wyklucza cofnięcia koncesji TVN

Jak dowiedział się portal Wirtualne Media, KRRiT nie wyklucza cofnięcia koncesji wszystkim stacjom TVN, jeśli wejdą w skład grupy, która powstanie po fuzji Warner Media z Discovery. W tej sytuacji KRRiT może sięgnąć po artykuł 38 ustawy o radiofonii i telewizji.

Koncesję cofa się, jeżeli: nastąpi przejęcie bezpośredniej lub pośredniej kontroli nad działalnością nadawcy przez inną osobę.

– brzmi jeden z zapisów tego artykułu.

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu głos na temat koncesji TVN Grupy Discovery zabrał przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

Ten wątek dotyczy wszystkich koncesji tej grupy i tego podmiotu. Wnioski z tego wynikające dotykają TVN24, TVN7, ale też głównej koncesji. Chodzi o podmiot, który tę koncesję posiada. Również inne podmioty, które mają dominujący kapitał pozaeuropejski. Polskie podmioty są dyskryminowane w tego typu interpretacji, bo polski podmiot nie może dysponować tak swobodnie jak podmiot europejski, a często jest to sztuczny wehikuł, żeby przenosić te prawa. Sztucznie tworzy się spółki w krajach europejskich, co jest dyskryminujące dla polskich przedsiębiorców. To jest nasz główny problem.

– tłumaczył Kołodziejski.

Jak stwierdził, Rada zajęła się tym tematem akurat teraz, bo pojawiły się zapowiedzi zmian w strukturze właścicielskiej i do regulatora trafiły dokumenty od nadawcy w tej sprawie, z których wynikają pewne rzeczy. Jakie? Tego szef KRRiT już nie powiedział.

Kukiz cieplutko o PiS: Pierwsza partia, która dostrzega problem nepotyzmu

KRRiT niszczy niezależne media?

Szef KRRiT podkreślał, że jego instytucja nie chce ograniczać wolności słowa. Głos na temat wystąpienia Kołodziejskiego zabrał zarząd spółki TVN.

W związku z debatą sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, zarząd Spółki TVN oświadcza, że struktura własnościowa Spółki jest zgodna z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji. Potwierdzają to niezależne ekspertyzy opracowane przez wybitnych polskich profesorów prawa. Podkreślamy, że w 2015 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do naszej Spółki i do czasu ubiegania się o przedłużenie koncesji dla programu TVN24 struktura własnościowa TVN nie budziła żadnych wątpliwości. Planowana w przyszłości fuzja z Warner Media nie może stanowić pretekstu do przedłużania procesu rekoncesyjnego, gdyż jeszcze nie miała miejsca.

– napisano w stanowisku.

Przypomnijmy, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w dalszym ciągu analizuje wniosek TVN Grupy Discovery w kwestii przedłużenia koncesji na nadawanie stacji TVN24. Aktualna koncesja obowiązuje do 26 września. Dokumenty zostały złożone już rok temu, a mimo to KRRiT nie podjęła w tej sprawie żadnej decyzji.

Według Juliusza Brauna i Krzysztofa Lufta, byłych członków KRRiT, brak wydania decyzji w sprawie koncesji przez rok jest co najmniej dziwny. Jak dodają, wydanie takiej decyzji powinno być formalnością, ponieważ nie budzi ona wątpliwości i nie ma podstaw, by z nią zwlekać.

Niedobre jest zwlekanie KRRiT, po raz kolejny pokazuje, że nie jest niezależna, że działa w ścisłym związku z politycznymi mocodawcami. (…) Nie mam wątpliwości, że w tej kwestii to nie jest tylko formalność. Było wystarczająco dużo czasu, aby podjąć decyzję.

– ocenił z kolei były przewodniczący KRRiT Jan Dworak.

Źródło: Wirtualne Media

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close