GospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrawoŚwiatTechnologie

Chiny nazywają gry online „narkotykami”. Akcje producentów lecą w dół!

Chiny atakują gry online

Akcje dwóch największych chińskich firm zajmujących się grami online spadły po tym, jak państwowe media nazwały je „narkotykami elektronicznymi”. Akcje Tencent i NetEase spadły o ponad 10% na początku handlu w Hongkongu, zanim odrobiły część tych strat. Inwestorzy są coraz bardziej zaniepokojeni rozprawianiem się Pekinu z firmami. W ostatnich miesiącach Chiny ogłosiły szereg środków mających na celu zacieśnienie kontroli nad technologiami i prywatnymi firmami edukacyjnymi.

Artykuł opublikowany przez państwowy dziennik informacji ekonomicznej mówi, że wielu nastolatków uzależniło się od gier online i miało to na nich negatywny wpływ. Serwis informacyjny jest powiązany z oficjalną agencją informacyjną Xinhua. W artykule przytoczono niezwykle popularną grę Honor of Kings firmy Tencent, mówiąc, że uczniowie grają w nią do ośmiu godzin dziennie i Chiny proszą o więcej ograniczeń w branży.

Żadnemu przemysłowi nie można pozwolić na rozwój w sposób, który zniszczy pokolenie.

– napisano, a zaraz potem porównano gry online do „duchowego opium”.

Tencent powiedział, że wprowadzi środki mające na celu ograniczenie dostępu dzieci do gry Honor of Kings i czasu spędzanego w niej. Firma poinformowała również, że planuje ostatecznie wdrożyć tę politykę we wszystkich swoich grach.

Pojawiają się kolejne pytania o bezpieczeństwo aplikacji Zoom

Chiny walczą z prywatnymi przedsiębiorcami

Ożywienie cen akcji nastąpiło, gdy Economic Information Daily usunął artykuł ze swojego konta na platformie mediów społecznościowych Wechat. Tencent odnotował również spadek jego akcji w zeszłym tygodniu po tym, jak Chiny nakazały mu zakończyć ekskluzywne umowy licencyjne na muzykę z wytwórniami płytowymi na całym świecie. Posunięcie to miało na celu zmierzenie się z dominacją giganta technologicznego w zakresie strumieniowego przesyłania muzyki online w tym kraju – obecnie kontroluje ponad 80% wyłącznych praw do strumieniowego przesyłania muzyki w Chinach po przejęciu w 2016 r.

Tencent jest tylko jedną z wielu chińskich spółek notowanych w Stanach Zjednoczonych, Hongkongu i Chinach kontynentalnych, w których akcje gwałtownie spadły w tym roku, ponieważ Chiny ograniczają krajowe branże technologiczne i edukacyjne. W zeszłym tygodniu udział chińskich firm zajmujących się korepetycjami online spadł po tym, jak zostały pozbawione możliwości zarabiania na nauczaniu podstawowych przedmiotów w kraju. Nowe wytyczne ograniczyły również inwestycje zagraniczne w branży.

Główna zmiana w polityce nastąpiła, gdy władze próbują złagodzić presję finansową związaną z wychowywaniem dzieci. Urzędnicy byli zaniepokojeni po ostatnim spisie ludności w Chinach, który wykazał, że wskaźnik urodzeń spadł do najniższego poziomu od siedmiu dekad. Jest to jeden z największych w historii “remontów” sektora prywatnych korepetycji o łącznej wartości 120 miliardów dolarów.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close