GospodarkaPaństwoRynek pracyŚwiatTransportTurystyka

Qantas zwalnia 2 500 pracowników z powodu lockdownu w Sydney

Qantas musi zwolnić pracowników

Linie lotnicze Qantas twierdzą, że muszą zwolnić 2500 pracowników, ponieważ lockdown w Sydney wpłynie na podróże lotnicze w Australii. Firma zapowiedziała, że będzie płacić pracownikom do połowy sierpnia, po czym będą mogli ubiegać się o rządowe wypłaty pomocy. Przypomnijmy, że od czerwca nowe przypadki COVID zmusiły większość stanów australijskich do ponownego nałożenia ograniczeń w kraju.

Wysoce zaraźliwy wariant Delta wymusił zamknięcie w kilku miastach i zamknięcie niektórych granic państwowych. Najpoważniejsza sytuacja jest w Sydney, gdzie odnotowuje około 200 nowych infekcji każdego dnia, pomimo zamknięcia od 26 czerwca. Prawie wszystkie stany zakazały podróżnym z największego miasta Australii.

Dyrektor generalny Qantas, Alan Joyce, powiedział, że ostatnie ogniska Delty doprowadziły do odwołania ​​tysięcy lotów. Dodał, że linie i ich budżetowy przewoźnik Jetstar stracili około 60% swoich krajowych dochodów od maja do lipca. Zawieszona została również “bańka podróżnicza” z Nową Zelandią. Joyce powiedział, że linia lotnicza nie może już utrzymać 2500 pracowników na liście płac, ale opisał to jako środek tymczasowy.

To najwyraźniej ostatnia rzecz, jaką chcemy zrobić.

– powiedział.

Dodał jednak, że sytuacja “również bardzo różni się od tego czasu w zeszłym roku, kiedy firma miała ponad 20 000 pracowników, którzy zrezygnowali”.

Chiny nazywają gry online „narkotykami”. Akcje producentów lecą w dół!

Qantas notuje ogromne straty

W ubiegłym roku Qantas został zmuszony do zwolnienia około 6000 pracowników – około jednej piątej siły roboczej. W maju linia lotnicza poinformowała, że ​​zaraportuje roczną stratę w wysokości ponad 2 miliardów dolarów australijskich, ale ma nadzieję na odbicie w podróżach krajowych.

We wtorek Joyce powiedział, że podróże krajowe mogą powrócić do 50-60% normalnego poziomu wraz z oczekiwanym ponownym otwarciem Wiktorii i Australii Południowej. Qantas nie był w stanie jednak wznowić tras międzynarodowych – z wyjątkiem Nowej Zelandii – z powodu zamknięcia międzynarodowej granicy Australii. Przwoźnik wcześniej mówił, że ​​traci około 2,3 miliona dolarów australijskich tygodniowo ze swojego oddziału międzynarodowego.

Qantas to największe i najstarsze linie lotnicze Australii oraz drugie najstarsze na świecie (holenderskie KLM założono rok wcześniej). W roku 2010 Qantas posiadał 65% udziału w przewozach krajowych, jednak na rynku przewozów międzynarodowych przegrywa z azjatyckimi przewoźnikami, z powodu relatywnie wysokich kosztów działalności i intensywnego współzawodnictwa konkurentów. Qantas obsługuje 20 krajowych i 21 międzynarodowych portów lotniczych w 14 krajach Afryki, Ameryki Północnej i Południowej, Europy, Azji i Oceanii.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close