BankowośćBusiness lifestyleEnergetykaGospodarkaInwestycjeNaukaOchrona środowiskaPrzemysłŚwiatTechnologie

Instytucje finansowe planują zamknąć elektrownie węglowe w Azji

Elektrownie węglowe w Azji do zamknięcia?

Niektóre z największych instytucji finansowych na świecie pracują nad planem przyspieszenia zamknięcia elektrowni węglowych w Azji. Inicjatywa została opracowana przez instytucje finansowe, a dokładnie przez brytyjskiego ubezpieczyciela Prudential, jest prowadzona przez Azjatycki Bank Rozwoju (ADB) i obejmuje główne banki HSBC i Citi. ADB ma nadzieję, że plan będzie gotowy na konferencję klimatyczną COP26, która odbędzie się w Szkocji w listopadzie. Plan ma na celu zajęcie się największym źródłem emisji dwutlenku węgla wytworzonym przez człowieka. Instytucje chcą jak najszybciej zamknąć azjatyckie elektrownie węglowe.

Don Kanak, przewodniczący Prudential Insurance Growth Markets, który opracował tę inicjatywę, powiedział BBC:

Świat nie może osiągnąć celów klimatycznych, jeśli nie przyspieszymy przejścia na emeryturę i wymiany istniejącej energii elektrycznej opalanej węglem, otwierając znacznie większe miejsce w bliskiej perspektywie dla OZE i magazynowania energii. Dotyczy to zwłaszcza Azji, gdzie istniejące floty węglowe są duże i młode, a poza tym będą działać przez dziesięciolecia.

Zgodnie z propozycją, o której po raz pierwszy poinformowała agencja informacyjna Reuters, partnerstwa publiczno-prywatne będą kupować elektrownie węglowe i zamykać je znacznie wcześniej niż zwykle.

Kupując elektrownię węglową, która ma przed sobą, powiedzmy, 50 lat eksploatacji i wyłączając ją w ciągu 15 lat, możemy ograniczyć do 35 lat emisję dwutlenku węgla.

– mówi Ahmed M Saeed, wiceprezes ADB na Azję Wschodnią.

Prezes Blizzard Entertainment odchodzi po aferze z molestowaniem

Elektrownie węglowe największym trucicielem

ADB ma nadzieję uruchomić program pilotażowy w rozwijającym się kraju Azji Południowo-Wschodniej – potencjalnie Indonezji, Filipinach lub Wietnamie – na czas przed imprezą COP26 w listopadzie. Kluczową cechą tej inicjatywy jest to, że ma ona na celu zebranie pieniędzy na zakupy po kosztach znacznie niższych niż normalne, dając inwestorom niższe niż zwykle zwroty.

Aspekty planu, które nie zostały jeszcze sfinalizowane, obejmują to, jak można przekonać właścicieli elektrowni węglowych do ich sprzedaży, co zrobić z elektrowniami po ich zamknięciu i jaką rolę mogą odegrać jakiekolwiek kredyty węglowe. Banki komercyjne i deweloperskie oraz inni główni inwestorzy coraz bardziej niechętnie wspierają nowe elektrownie węglowe, dążąc do osiągnięcia celów klimatycznych.

Wytwarzanie energii elektrycznej z węgla odpowiada za około jedną piątą światowej emisji gazów cieplarnianych, co czyni ją największym trucicielem. Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje, że światowy popyt na węgiel wzrośnie w tym roku o 4,5%, z czego Azja ma stanowić 80% tego wzrostu.

Tymczasem Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu wezwał do zmniejszenia światowej produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego z 38% do 9% do 2030 r.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close