Business lifestyleDoradztwo biznesoweGospodarkaInwestycjePaństwoPrawoŚwiatZwiązki zawodowe

NASDAQ ustala zasady różnorodności mniejszości dla spółek giełdowych

NASDAQ ustala nowe zasady

Druga co do wielkości giełda w Ameryce zapowiedziała, że ​​wyznaczy wiążące cele w zakresie płci i różnorodności dla swoich spółek giełdowych. Firmy na NASDAQ, do których należą giganci technologiczni, tacy jak Apple i Tesla, będą musiały mieć co najmniej dwóch różnych dyrektorów lub wyjaśnić, dlaczego tego nie robią. W skład dyrektorów powinna wchodzić jedna osoba, która identyfikuje się jako kobieta, a druga jako niedoreprezentowana mniejszość lub LGBTQ+.

Według badania przeprowadzonego przez NASDAQ w zeszłym roku, ponad 75% jego spółek giełdowych nie osiągnęłoby proponowanych celów. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, która reguluje rynki finansowe, zatwierdziła plan w piątek, co oznacza, że ​​będzie on obowiązywał. Firmy będą również zobowiązane do publikowania statystyk różnorodności dotyczących ich zarządów.

Te zasady pozwolą inwestorom lepiej zrozumieć podejście spółek notowanych na NASDAQ do różnorodności zarządów. Zasady te odzwierciedlają apele inwestorów o większą przejrzystość osób, które prowadzą spółki publiczne, a szeroki przekrój komentatorów poparł proponowaną zasadę ujawniania różnorodności w zarządzie.

– powiedział przewodniczący SEC Gary Gensler.

Po protestach Kuba zalegalizowała małe i średnie prywatne firmy

Opinie są dość podzielone

Indeks NASDAQ z siedzibą w Nowym Jorku śledzi 3300 akcji i zajmuje drugie miejsce na liście giełd amerykańskich pod względem kapitalizacji rynkowej akcji, za Nowojorską Giełdą Papierów Wartościowych. Operator NASDAQ otrzymał pochwały od Demokratów i niektórych firm – w tym Goldman Sachs – za swój plan. Jednak republikanie skrytykowali inicjatywę, która została po raz pierwszy ogłoszona w grudniu.

W oświadczeniu rzecznik giełdy powiedział:

Cieszymy się, że SEC zatwierdziła propozycję NASDAQ dotyczącą poprawy ujawniania różnorodności zarządów i zachęcania do tworzenia bardziej zróżnicowanych zarządów za pomocą rozwiązania rynkowego.

W zeszłym tygodniu brytyjski Urząd ds. Postępowania Finansowego zaproponował podobny plan, w którym firmy musiałyby wydawać coroczne oświadczenia „przestrzegaj lub wyjaśnij”, które ujawniałyby, czy osiągnęły określone cele w zakresie różnorodności.

Regulator chce, aby w zarządach było co najmniej 40% kobiet – w tym tych, które samoidentyfikują się jako kobiety – przy czym kobieta zajmuje co najmniej jedno wyższe stanowisko w zarządzie. Chce również, aby przynajmniej jeden członek pochodził z mniejszości etnicznej innej niż biała.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close