EnergetykaGospodarkaHandelInwestycjeOchrona środowiskaPrzemysłŚwiat

Gigant naftowy Saudi Aramco odnotowuje wzrost zysków o prawie 300%

Saudi Aramco odnotowuje wzrost zysków

Gigant energetyczny Saudi Aramco odnotował prawie czterokrotny wzrost zysków spowodowany wzrostem cen ropy naftowej w miarę ożywienia popytu. Firma dodała, że ​​złagodzenie ograniczeń Covid, szczepienia, środki stymulujące i powrót do działalności gospodarczej pomogły w osiągnięciu tak dobrych wyników. Ceny ropy naftowej wzrosły od początku roku o ponad 30%.

Dyrektor generalny Saudi Aramco również pozytywnie ocenił resztę 2021 roku. Firma, która jest największym światowym producentem ropy, podała, że ​​w drugim kwartale dochód netto wzrósł o 288% do 25,5 mld dolarów.

Nasze wyniki za drugi kwartał odzwierciedlają silne odbicie światowego popytu na energię i w drugiej połowie 2021 r. zmierzamy być bardziej elastyczni, ponieważ globalne ożywienie nabiera tempa.

– powiedział Amin Nasser w oświadczeniu.

Saudi Aramco to ostatnia duża firma energetyczna, która odnotowała dobre wyniki w ostatnich tygodniach. W zeszłym miesiącu amerykański gigant energetyczny Exxon Mobil odnotował wzrost dochodu o 4,7 miliarda dolarów w drugim kwartale, w porównaniu do straty ponad miliarda dolarów w tym samym okresie ubiegłego roku. Europejski rywal, Royal Dutch Shell, odnotował najwyższy kwartalny zysk od ponad dwóch lat.

Hakerzy żądają od naftowego giganta Saudi Aramco 50 milionów dolarów

Saudi Aramco to “największy truciciel”?

Jednak wzrost zysków nie był mile widziany przez działaczy przeciwko zmianom klimatycznym, którzy opisali Saudi Aramco jako największego na świecie korporacyjnego emitenta gazów cieplarnianych. Według niektórych szacunków firma odpowiada za ponad 4% światowej emisji gazów cieplarnianych od 1965 roku. W poniedziałek Międzyrządowy Zespół ONZ ds. Zmian Klimatu powiedział w dużym raporcie, że działalność człowieka zmienia klimat w bezprecedensowy, a czasem nieodwracalny sposób.

Szef ONZ, sekretarz generalny António Guterres, powiedział, że raport jest ,,czerwonym kodem dla ludzkości”. Wśród osób, które zareagowały na raport, znalazł się Nafkote Dabi z Oxfam, który powiedział, że stanowi on „najbardziej przekonujący dzwonek alarmowy dla światowego przemysłu do przejścia z ropy, gazu i węgla na odnawialne źródła energii”.

Jeśli teraz połączymy siły, możemy zapobiec katastrofie klimatycznej. Ale, jak jasno wynika z dzisiejszego raportu, nie ma czasu na opóźnienia i nie ma miejsca na wymówki. Liczę na rząd liderów i wszystkich interesariuszy, aby COP26 odniósł sukces.

– powiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close