GospodarkaHandelInwestycjeŚwiatZdrowie i medycyna

Producent Marlboro chce kupić producenta leków na drogi oddechowe

Producent Marlboro chce kupić producenta leków

Gigant tytoniowy Philip Morris podniósł swoją ofertę kupna producenta leków na drogi oddechowe Vectura do ponad 1 miliarda dolarów. Vectura produkuje leki wziewne i urządzenia do leczenia chorób układu oddechowego, takich jak astma, a wśród swoich klientów zalicza Novartis i GSK. Producent papierosów Marlboro zwiększył swoją ofertę do 2,29 dolara za akcję po tym, jak amerykańska firma private equity Carlyle zaoferowała w piątek 1,3 mld dolarów).

W oświadczeniu producent papierosów Marlboro przekazał:

Philip Morris International zwiększył wartość oferty całej wyemitowanej akcji i wyemitował zwykły kapitał akcyjny Vectury w wysokości około 1,41 miliarda dolarów. PMI zamierza prowadzić Vecturę jako autonomiczną jednostkę biznesową, która będzie stanowić trzon jej działalności w zakresie leków wziewnych.

– dodała firma tytoniowa.

Vectura nie odpowiedziała jeszcze na prośby o komentarz do nowej oferty. Wcześniej producent leków powiedział, że popiera ofertę Carlyle’a i wycofuje swoją rekomendację dla wcześniejszej oferty Philipa Morrisa. Notowana na giełdzie w Londynie firma powiedziała, że uważa, że ​​może lepiej pozycjonować się pod własnością Carlyle, odnotowując „zgłaszane niepewności związane z wpływem na szerszych interesariuszy Vectury, które wynikają z możliwości, że firma jest własnością PMI (Philip Morris)”.

Vectura zgodziła się również opracować potencjalną terapię wziewną dla Covid-19 z Inspira, brytyjską firmą farmaceutyczną, która koncentruje się na opracowywaniu terapii chorób układu oddechowego i zakaźnego.

Krzysztof Ziemiec wmawiał w TVP, że olimpijczycy wygrywali dzięki PiS

Philip Morris nie chce już sprzedawać papierosów?

Nowa oferta pojawia się po tym, jak Philip Morris powiedział, że za 10 lat może przestać sprzedawać papierosy w Wielkiej Brytanii, ponieważ koncentruje się na alternatywach, takich jak podgrzewany tytoń. Producent papierosów Marlboro wskazał, że ​​z zadowoleniem przyjęłaby rządowy zakaz palenia papierosów i stwierdził, że ​​potrzebne są „silne regulacje”, aby „raz na zawsze rozwiązać problem palenia papierosów”.

Jednak organizacja charytatywna Ash powiedziała, że ​​trudno jest poważnie traktować takie twierdzenia ze strony firmy odpowiedzialnej za sprzedaż ponad jednej dziesiątej papierosów na całym świecie.

Philip Morris International posiada 15,5% udziałów w światowym rynku tytoniowym poza USA (lub 28,5% z wyłączeniem Chin oraz Stanów Zjednoczonych). Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Nowym Jorku. Jego podstawowe marki papierosów, Marlboro i L&M, są sprzedawane w ponad 180 krajach na całym świecie.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close