Business lifestyleKultura i sztukaMarketingMediaŚwiatTechnologie

TikTok uznany za najczęściej pobieraną aplikację 2020 roku

TikTok najpopularniejszy

Według firmy App Annie, zajmującej się analityką cyfrową, TikTok był najczęściej pobieraną aplikacją na świecie w 2020 roku. Chińska platforma do udostępniania wideo jest jedyną aplikacją, która nie jest własnością Facebooka i która znalazła się w pierwszej piątce pobrań na świecie. W swoim ojczystym kraju właściciel TikTok, ByteDance, zajmuje również pierwsze miejsce dzięki chińskiej aplikacji wideo Douyin.

Aplikacje należące do Facebooka zajmują pierwsze miejsce od czasu rozpoczęcia badania w 2018 roku, a firma nadal dominowała na wykresie. Gigant mediów społecznościowych Marka Zuckerberga znalazł się w pozostałej piątce dzięki flagowej aplikacji Facebooka, a także WhatsApp, Instagram i Facebook Messenger.

Ciągła popularność TikTok pojawiła się nawet po tym, jak były prezydent USA Donald Trump próbował zakazać go w Ameryce. W zeszłym roku ówczesny prezydent Donald Trump wydał zarządzenie wykonawcze zakazujące nowych pobrań aplikacji TikTok w USA. Administracja Trumpa twierdziła, że aplikacja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, ponieważ chiński rząd miał dostęp do swoich danych użytkowników. Firma wielokrotnie zaprzeczała zarzutom.

Potencjalna umowa mająca na celu rozwiązanie problemu, w wyniku której firma macierzysta ByteDance sprzedałaby część swojej amerykańskiej działalności amerykańskiemu gigantowi technologicznemu Oracle i detaliście Walmart, otrzymała wstępne zielone światło od Trumpa, ale nigdy nie została zatwierdzona przez chiński rząd. Odkąd został prezydentem USA w styczniu tego roku, Joe Biden cofnął zarządzenie Trumpa.

Producent Marlboro chce kupić producenta leków na drogi oddechowe

TikTok jest niebezpieczny?

Tik Tok szuka również nowych sposobów na przyciągnięcie użytkowników. W zeszłym tygodniu okazało się, że TikTok testuje nową funkcję znikających klipów podobną do funkcji na Snapchacie, Facebooku i Instagramie. TikTok Stories umożliwią użytkownikom przeglądanie treści publikowanych przez konta, które śledzą, przez 24 godziny, zanim zostaną usunięte.

Popularna aplikacja może mieć jednak problemy. Sąd w Amsterdamie rozpatruje wniosek holenderskiej fundacji SOMI, która reprezentuje 64 tys. rodziców. Są oni zaniepokojeni brakiem wystarczającego bezpieczeństwa i ochrony najmłodszych użytkowników.

Według pozwu, który wpłynął do sądu w Amsterdamie, aplikacja TikTok nie wystarczająco chroni internautów oraz nie zabezpiecza prywatności dzieci. Rodzice twierdzą, że ich pociechy wykonują różne “zadania”, które promowane są w centrum aplikacji. Niestety przez brak moderacji często dochodzi do tragedii.

Sami twórcy aplikacji bronią się przed oskarżeniami, twierdząc, że odpowiednio dba o bezpieczeństwo najmłodszych. W tym celu konta użytkowników od 13 do 15 roku są ustawione jako “prywatne”. Moderatorzy mają za zadanie blokowanie filmów o tematyce “nieodpowiedniej”. Niestety w praktyce wygląda to zupełnie inaczej.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close