PaństwoPolitykaPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Australia: Canberra wprowadza szybki lockdown po jednym przypadku

Australia walczy z wirusem

Stolica Australii, Canberra, zostaje zablokowana na tydzień po zarejestrowaniu pierwszego przypadku Covid-19 od ponad roku. Lockdown wejdzie w życie o godzinie 17:00 czasu lokalnego w czwartek. Wezwano do zablokowania całego Australijskiego Terytorium Stołecznego – domu dla około 400 000 osób – ponieważ władze nie wiedzą, w jaki sposób zarażona osoba złapała wirusa. Mieszkańcy będą mogli opuścić dom tylko z ważnych powodów. Australia zmaga się z bardzo zaraźliwym szczepem Delta, co spowodowało, że dwa z jej największych miast – Sydney i Melbourne – znalazły się w ścisłej blokadzie.

Duża część Nowej Południowej Walii jest zamknięta, a w Wiktorii obowiązują podobne ograniczenia w Melbourne przez co najmniej kolejny tydzień. Rząd stanu Nowej Południowej Walii powiedział, że można wezwać dodatkowe posiłki wojskowe, aby zapewnić przestrzeganie zasad lockdownu w Sydney.

Około 580 nieuzbrojonych żołnierzy już pomaga policji w egzekwowaniu nakazów kwarantanny na obszarach Sydney. Pomimo siedmiu tygodni blokady w Sydney, Australia notuje infekcje bliskie najwyższego poziomu. W czwartek w Nowej Południowej Walii zarejestrowano łącznie 345 nowych przypadków lokalnie, podczas gdy dwóch mężczyzn po 90. roku życia zmarło.

Shell zapłaci 111 milionów dolarów za wyciek ropy w Nigerii

Australijczycy protestują

Mniej niż jedna czwarta Australijczyków jest szczepiona. Pomimo uniknięcia najgorszego pandemii, frustracja z powodu ograniczeń doprowadziła do kilku dużych protestów przeciwko blokadzie. Tysiące osób zgromadziło się w Sydney, a mniejsze protesty odbyły się w Melbourne i Brisbane. Ludzie skandowali „wolność”, gdy maszerowali przez centrum Sydney, a funkcjonariusze dokonali kilku aresztowań. Australia ponownie nałożyła blokadę w całym kraju w związku ze wzrostem liczby nowych infekcji. Około 13 milionów Australijczyków – około połowa populacji – jest teraz z powrotem w zamknięciu.

Siła policyjna NSW [Nowej Południowej Walii – przyp. red.] uznaje i wspiera prawa jednostek i grup do korzystania z ich praw do wolności słowa i pokojowych zgromadzeń, jednak dzisiejszy protest narusza obecne nakazy zdrowia publicznego Covid-19.

– czytamy w oświadczeniu policji.

Mniejsze wydarzenia miały również miejsce w Melbourne, gdzie ludzie zapalali flary przed Parlamentem, oraz w Brisbane, w Ogrodach Botanicznych.

Obecny lockdown jest dużo trudniejszy niż pierwszy w ubiegłym roku, ponieważ rząd oferuje mniejszą pomoc finansową, zarówno dla jednostek, jak i dla biznesów. Aktualne lockdowny widziane są jako oczywista konsekwencja niekompetencji rządu na czele z premierem Scottem Morrisonem.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close