GospodarkaHandelPaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Chiny zapowiadają wieloletnie represje wobec prywatnego biznesu

Chiny zapowiadają nowe regulacje dla biznesu

Chiny przedstawiły pięcioletni plan określający ściślejsze regulacje większości krajowej gospodarki. Mówi się, że zostaną wprowadzone nowe zasady obejmujące takie obszary, jak bezpieczeństwo narodowe, technologia i monopole w drugiej co do wielkości gospodarce świata. Plan pojawia się wkrótce po tym, jak Pekin zaczął atakować branżę technologiczną i edukacyjną.

10-punktowy plan, który obowiązuje do końca 2025 r., został opublikowany w środę późnym wieczorem przez chińską Radę Państwa i Komitet Centralny Partii Komunistycznej. Stwierdzono, że przepisy zostaną wzmocnione w „ważnych dziedzinach”, takich jak nauka i innowacje technologiczne, kultura i edukacja.

Plan mówi również, że Chiny mają na celu walkę z monopolami i „rządami prawa związanymi z zagranicą”. Przepisy dotyczące chińskiej gospodarki cyfrowej, w tym „finanse internetowe, sztuczna inteligencja, duże zbiory danych, przetwarzanie w chmurze itp.” również zostaną poddane przeglądowi.

Ogłoszenie wzbudziło nowe obawy, że represje Pekinu z technologiami i prywatnymi firmami edukacyjnymi będą kontynuowane i rozszerzane w nadchodzących latach. Akcje wielu chińskich spółek notowanych w USA, Hongkongu i Chinach kontynentalnych gwałtownie spadły w tym roku, ponieważ rosną obawy inwestorów związane z represjami. Chiny wszczęły już dochodzenia antymonopolowe w niektórych największych firmach technologicznych w kraju i podjęły działania przeciwko wielu innym firmom.

W kwietniu gigant technologiczny Alibaba przyjął rekordową grzywnę w wysokości 2,8 miliarda dolarów po tym, jak dochodzenie wykazało, że przez lata nadużywał swojej dominującej pozycji na rynku. W zeszłym miesiącu Tencent otrzymał polecenie zakończenia ekskluzywnych umów licencyjnych na muzykę z wytwórniami płytowymi na całym świecie. Również w lipcu niektóre z największych platform internetowych w kraju – Kuaishou, narzędzie komunikacyjne Tencent QQ, Alibaba Taobao i Weibo – otrzymały polecenie usunięcia nieodpowiednich treści związanych z dziećmi.

Australia: Canberra wprowadza szybki lockdown po jednym przypadku

Chiny represjonują korepetytorów

W tym tygodniu chińskie władze poinformowały, że wzmogły kontrolę usług czesnego oferowanego przez indywidualnych nauczycieli. Podczas niedawnej inspekcji jedna osoba i sześć instytucji zostało ukaranych za oferowanie nielicencjonowanych korepetycji pozalekcyjnych, które łamały przepisy, poinformowała w poniedziałkowym oświadczeniu Pekińska Miejska Komisja Edukacji.

W zeszłym miesiącu Chiny ujawniły gruntowny “remont” chińskiego sektora prywatnych korepetycji o wartości 120 miliardów dolarów, w ramach którego wszystkie instytucje oferujące nauczanie w ramach programów szkolnych zostaną zarejestrowane jako organizacje non-profit. Nowe przepisy mówią:

Instytucjom opiekuńczym nie wolno upubliczniać się w celu uzyskania finansowania; spółki giełdowe nie powinny inwestować w te instytucje, a kapitał zagraniczny jest zabroniony dla takich instytucji.

Tymczasem w tym tygodniu chiński organ nadzoru bankowego i ubezpieczeniowego zintensyfikował regulacje dotyczące internetowych firm ubezpieczeniowych, według agencji prasowej Caixin. Chińska Komisja Regulacyjna Bankowości i Ubezpieczeń nakazała firmom zaprzestanie niewłaściwego marketingu i ustalania cen pod groźbą „surowej kary”.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close