Biznesowi celebryciBusiness lifestyleGospodarkaInwestycjePaństwoPolitykaPrawoPrzemysłŚwiat

Spadkobierca Samsunga zwolniony warunkowo z więzienia

Spadkobierca Samsunga wyszedł na wolność

Spadkobierca Samsunga Lee Jae-yong (zawodowo znany na Zachodzie jako Jay Y. Le) został zwolniony z więzienia w Korei Południowej i jest teraz na zwolnieniu warunkowym. Odsiedział 207 dni w więzieniu – nieco ponad połowę wyroku, który otrzymał po skazaniu w styczniu za przekupstwo i malwersacje. Sprawa dotyczyła byłego prezydenta kraju, Parka Guen-hye, który również przebywa w więzieniu za przekupstwo i korupcję.

Samsung Electronics został założony przez dziadka Lee i jest on de facto szefem od 2014 roku. Lee złożył krótkie oświadczenie reporterom poza więzieniem.

Wywołałem wiele obaw. Głęboko przepraszam. Słucham obaw, krytyki, zmartwień i wysokich oczekiwań wobec mnie. Będę ciężko pracował.

– powiedział Lee.

53-letni spadkobierca Samsunga został skazany na dwa i pół roku więzienia przez sąd najwyższy w styczniu. Został oskarżony o zapłacenie 43 mld wonów (37,7 mln dolarów) dwóm fundacjom non-profit zarządzanym przez Choi Soon-sil, przyjaciela Parka, w zamian za wsparcie polityczne – rzekomo obejmujące wsparcie dla kontrowersyjnej fuzji Samsunga, która utorowała drogę, by Lee został ostatecznie szefem konglomeratu. Transakcja wymagała wsparcia ze strony państwowego funduszu emerytalnego.

W chwili wydania werdyktu sąd stwierdził, że Lee „aktywnie dwa łapówki i pośrednio poprosił prezydenta o wykorzystanie jego uprawnień, aby pomóc w sprawnej sukcesji” na czele Samsunga. Sąd uznał Lee winnym przekupstwa, sprzeniewierzenia i ukrycia dochodów z przestępstwa o wartości około 8,6 miliarda wonów (7,8 miliona dolarów).

USA rozważają nałożenie sankcji na Polskę za Lex TVN!

Spadkobierca Samsunga pomoże koreańskiej gospodarce?

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że podjęło decyzję o uwolnieniu Lee po rozważeniu wpływu pandemii na gospodarkę Korei Południowej i rynki światowe. W oświadczeniu biuro prezydenta Moona Jae-ina stwierdziło, że jego uwolnienie zostało dokonane w interesie narodowym i poprosił o zrozumienie:

Zdajemy sobie sprawę, że istnieją popierające i przeciwstawne poglądy na temat zwolnienia warunkowego wiceprzewodniczącego Jaya Y Lee. Z drugiej strony było wielu ludzi, którzy domagali się zwolnienia warunkowego w tym poważnym kryzysie, mając nadzieję, że pomoże on krajowi w odniesieniu do półprzewodników i szczepionek.

Jednak warunki zwolnienia warunkowego Lee obejmują pięć lat ograniczeń biznesowych. Nie jest więc jasne, czy spadkobierca Samsunga będzie w stanie prowadzić firmę, jeśli nie uzyska zwolnienia. Będzie też potrzebował zgody na wszelkie wyjazdy za granicę.

Lee jest również objęty dochodzeniem w sprawie oszustw i manipulacji akcjami, a jeśli zostanie uznany za winnego, może zostać ponownie osadzony w więzieniu.

Naciski na uwolnienie Jaya Y. Le wyszły wraz z Samsungiem przez Izbę Handlową Stanów Zjednoczonych. Amerykańskie firmy argumentowały, że jego zwolnienie było niezbędne, aby pomóc w walce z niedoborem chipów komputerowych. Samsung rozważa obecnie wielomiliardowe inwestycje w zakłady półprzewodnikowe w USA.

Warto również zauważyć, że na początku tego roku prawo zostało zmienione, aby umożliwić skazanym ubieganie się o zwolnienie warunkowe po odbyciu 60% kary. To pozwoliło dzisiaj na zwolnienie Lee. Nie otrzymał ułaskawienia.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close