PaństwoPolitykaPolskaŚwiatZdrowie i medycyna

Australia kupiła od Polski MILION DAWEK szczepionki Pfizera

Australia kupiła szczepionki

Australijski premier Scott Morrison poinformował, że Australia zakupiła od Polski milion dawek szczepionki Pfizera. Połowa z nich ma być przeznaczona dla stanu Nowa Południowa Walia, gdzie nastąpił znaczy wzrost zakażeń. Szczepionki z Polski powinny dotrzeć do Sydney w niedzielę wieczorem przez Dubaj, a połowę z nich otrzymają ludzie w wieku od 20 do 39 lat, ponieważ na tę grupę wiekową przypada większość nowych przypadków infekcji. Pozostałe dawki mają być rozdysponowane w innych australijskich stanach i terytoriach.

W Nowej Południowej Walii zanotowano w ciągu ubiegłych 24 godzin w niedzielę 415 nowych przypadków infekcji. Dzień wcześniej było ich 466, a podczas ostatniej fali zmarło 46 osób.

Zakupy jakich dokonaliśmy pozwalają zabezpieczyć potrzeby naszych obywateli i wspierać innych w potrzebie. To odpowiedzialna i solidarna polityka.

– napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Moje szczere podziękowania dla Mateusza Morawieckiego za zgodę na sprzedanie Australii miliona nadwyżki Pfizera, aby pomóc z obecnym nasileniem #COVID”

– napisał na Twitterze ambasador Australii w Warszawie Lloyd Brodrick

Apple żałuje zamieszania związanego ze skanowaniem iPhone’ów

Australia walczy z wirusem

Stolica Australii, Canberra, zostaje zablokowana na tydzień po zarejestrowaniu pierwszego przypadku Covid-19 od ponad roku. Lockdown wszedł w życie o godzinie 17:00 czasu lokalnego w czwartek. Wezwano do zablokowania całego Australijskiego Terytorium Stołecznego – domu dla około 400 000 osób – ponieważ władze nie wiedzą, w jaki sposób zarażona osoba złapała wirusa. Mieszkańcy będą mogli opuścić dom tylko z ważnych powodów. Australia zmaga się z bardzo zaraźliwym szczepem Delta, co spowodowało, że dwa z jej największych miast – Sydney i Melbourne – znalazły się w ścisłej blokadzie.

Duża część Nowej Południowej Walii jest zamknięta, a w Wiktorii obowiązują podobne ograniczenia w Melbourne przez co najmniej kolejny tydzień. Rząd stanu Nowej Południowej Walii powiedział, że można wezwać dodatkowe posiłki wojskowe, aby zapewnić przestrzeganie zasad lockdownu w Sydney.

Około 580 nieuzbrojonych żołnierzy już pomaga policji w egzekwowaniu nakazów kwarantanny na obszarach Sydney. Pomimo siedmiu tygodni blokady w Sydney, Australia notuje infekcje bliskie najwyższego poziomu. W czwartek w Nowej Południowej Walii zarejestrowano łącznie 345 nowych przypadków lokalnie, podczas gdy dwóch mężczyzn po 90. roku życia zmarło.

Australijczycy protestują

Mniej niż jedna czwarta Australijczyków jest szczepiona. Pomimo uniknięcia najgorszego pandemii, frustracja z powodu ograniczeń doprowadziła do kilku dużych protestów przeciwko blokadzie. Tysiące osób zgromadziło się w Sydney, a mniejsze protesty odbyły się w Melbourne i Brisbane. Ludzie skandowali „wolność”, gdy maszerowali przez centrum Sydney, a funkcjonariusze dokonali kilku aresztowań. Australia ponownie nałożyła blokadę w całym kraju w związku ze wzrostem liczby nowych infekcji. Około 13 milionów Australijczyków – około połowa populacji – jest teraz z powrotem w zamknięciu.

Siła policyjna NSW [Nowej Południowej Walii – przyp. red.] uznaje i wspiera prawa jednostek i grup do korzystania z ich praw do wolności słowa i pokojowych zgromadzeń, jednak dzisiejszy protest narusza obecne nakazy zdrowia publicznego Covid-19.

– czytamy w oświadczeniu policji.

Mniejsze wydarzenia miały również miejsce w Melbourne, gdzie ludzie zapalali flary przed Parlamentem, oraz w Brisbane, w Ogrodach Botanicznych.

Obecny lockdown jest dużo trudniejszy niż pierwszy w ubiegłym roku, ponieważ rząd oferuje mniejszą pomoc finansową, zarówno dla jednostek, jak i dla biznesów. Aktualne lockdowny widziane są jako oczywista konsekwencja niekompetencji rządu na czele z premierem Scottem Morrisonem.

Źródło: BBC, Polsat News

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close