Biznesowi celebryciBusiness lifestyleInwestycjeNaukaPaństwoPrawoŚwiatTechnologieTransport

Jeff Bezos pozywa NASA za umowę ze SpaceX Elona Muska

NASA pozwane przez Bezosa

Firma kosmiczna Jeffa Bezosa, Blue Origin, pozywa NASA w związku z decyzją o przyznaniu kontraktu na lądownik księżycowy o wartości 2,9 miliarda dolarów firmie SpaceX Elona Muska. Firma byłego szefa Amazona powiedziała, że ​​​​z umową były „podstawowe problemy”, nazywając ją niesprawiedliwą. Awantura wynika z kwietniowej decyzji o przekazaniu transakcji jednej firmie, a nie dwóm, jak oczekiwano, z powodu niedoboru środków.

W piątek w sądzie Blue Origin powiedział, że nadal wierzy, że do zbudowania systemu lądowania, który przeniesie astronautów na powierzchnię księżyca już w 2024 roku, potrzebni są dwaj dostawcy. Oskarżyła również NASA o „bezprawną i niewłaściwą ocenę” jej propozycji podczas procesu przetargowego.

Jesteśmy głęboko przekonani, że problemy zidentyfikowane w tym zamówieniu i jego wyniki muszą zostać rozwiązane, aby przywrócić uczciwość, stworzyć konkurencję i zapewnić bezpieczny powrót na Księżyc dla Ameryki.

– powiedziało Blue Origin.

W czasie przyznawania nagrody szefowa NASA ds. badań ludzkich, Kathy Lueders, przyznała, że ​​obecny budżet agencji kosmicznej uniemożliwia jej wybór dwóch firm. Stało się to po tym, jak Kongres przyznał agencji tylko 850 milionów dolarów z 3,3 miliarda dolarów, o które prosiła na projekt.

USA rozpoczynają formalnie dochodzenie w sprawie Tesla Autopilot

Wygrał lepszy?

NASA przytoczyła również udowodniony zapis misji orbitalnych firmy SpaceX Elona Muska jako czynnik przyznania nagrody. Uważa się również, że koszt odegrał pewną rolę: oferta SpaceX była najniższa na pewnej odległości.

W lipcu Bezos zaoferował pokrycie do 2 miliardów dolarów kosztów NASA w celu ponownego rozpatrzenia umowy, ale został odrzucony. W międzyczasie amerykański organ nadzoru, Government Accountability Office (GAO), odrzucił skargę od Blue Origin i kontrahenta firmy Dynetic, twierdząc, że NASA nie „postąpiła niewłaściwie” przekazując kontrakt tylko jednej firmie.

NASA musi złożyć odpowiedź na pozew do 12 października. SpaceX jeszcze nie skomentował pozwu. W ramach programu Artemis NASA ma nadzieję na powrót ludzi na Księżyc po raz pierwszy od 1972 roku. W kwietniu Lueders powiedziała:

Ten krytyczny krok stawia ludzkość na ścieżce do zrównoważonej eksploracji Księżyca i skupia nasze oczy na misjach dalej w Układzie Słonecznym, w tym na Marsie.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close