GospodarkaHandelPaństwoPolitykaPrawoŚwiatTransportTurystykaZdrowie i medycyna

Nowa Zelandia wprowadza lockdown po jednym przypadku Covid-19

Nowa Zelandia wprowadza lockdown

Nowa Zelandia ogłosiła natychmiastową blokadę po tym, jak jeden mężczyzna w kraju uzyskał pozytywny wynik testu na Covid-19. To pierwszy przypadek od sześciu miesięcy. Koronawirusa wykryto w Auckland, które będzie zamknięte na tydzień, podczas gdy reszta kraju będzie zamknięta przez trzy dni. Coromandel, nadmorskie miasteczko, które odwiedziła zarażona osoba, również będzie zamknięte na siedem dni.

Władze twierdzą, że pracują przy założeniu, że nowym przypadkiem był wariant Delta. Tylko około 20% populacji Nowej Zelandii zostało w pełni zaszczepionych. Premier Jacinda Ardern powiedziała, że ​​wymagane są najsurowsze zasady „poziomu 4” – zamykanie szkół, urzędów i wszystkich firm, w których działają tylko podstawowe usługi.

Chcę zapewnić Nową Zelandię, że zaplanowaliśmy taką ewentualność. Ciężka i twarda droga już wcześniej przyniosła efekty.

– powiedziała.

W supermarketach w Auckland panował pośpiech, ponieważ miejscowi spodziewali się szybkiego zamknięcia. Pacjentem, przez którego Nowa Zelandia się zamyka, jest 58-letni mężczyzna, który prawdopodobnie jest zakażony od zeszłego czwartku. Istnieją co najmniej 23 potencjalne miejsca transmisji. Urzędnicy stwierdzili, że istnieje potrzeba zdecydowanej reakcji ze względu na obawę przed wariantem Delta, a także dlatego, że nie ma wyraźnego związku między nowym przypadkiem a granicami lub miejscami kwarantanny.

Nowa Zelandia zwalnia pracowników, bo nie chcieli się zaszczepić!

Przesadzona reakcja?

Dane opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia Nowej Zelandii w poniedziałek wykazały, że wszystkie przypadki Covid-19 wykryte na granicy kraju w ostatnich tygodniach to Delta. Mimo to, Nowa Zelandia od pół roku była wolna od wirusa.

Widzieliśmy w innych krajach, co może się stać, jeśli nie uda nam się obronić. Mamy tylko jedną szansę.

– powiedziała pani Ardern w telewizyjnym przemówieniu, nazywając szczep Delta „zmieniaczem gry”.

Nowa Zelandia wyeliminowała wirusa z jej granic, chociaż jej granice międzynarodowe pozostają w dużej mierze zamknięte.

Jednak zgodnie z danymi Our World in Data program szczepień w kraju rozwija się powoli, a tylko około 20% osób zostało w pełni zaszczepionych, a 33% osób otrzymało jedną dawkę szczepionki. W tej sytuacji reakcja władz Nowej Zelandii może nie wydawać się wcale taka przesadzona.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close