EnergetykaGospodarkaHandelInwestycjePaństwoPrawoPrzemysłŚwiatTechnologie

BHP zwolnił pracowników za napaści seksualne w australijskich kopalniach

BHP reaguje na napaści seksualne

Gigant górniczy BHP twierdzi, że od 2019 roku zwolnił co najmniej 48 pracowników za napaści seksualne i nękanie w obozach górniczych w Australii Zachodniej. Najbogatsze australijskie firmy wydobywcze stoją w obliczu intensywnej kontroli nad traktowaniem kobiet w ich odizolowanych miejscach. Ostatnie sprawy sądowe skłoniły rząd stanowy do dochodzenia w sprawie molestowania seksualnego w kopalniach. Kilka firm przyznało się do problemu i zobowiązało się do wprowadzenia zmian.

Inne firmy górnicze, w tym Rio Tinto i Fortescue Metals, również zgłosiły zarzuty, ale nie ujawniły, czy zwolniły pracowników. Firmy prowadzą duże operacje w odległym regionie Pilbara, aby odkryć rudę żelaza i inne minerały. Tysiące robotników latają w każdym sezonie i są zakwaterowane w domkach w stylu obozów wiejskich. Krytycy twierdzą, że upijająca się i zdominowana przez mężczyzn kultura mogła rozkwitać od lat.

BHP – największy australijska firma górnicza – powiedziała w wywiadzie, że uznała molestowanie seksualne w swoich obozach za problem. W latach 2019-2021 otrzymała 18 zgłoszeń napaści na tle seksualnym i 73 molestowania seksualnego wśród 13 500 pracowników. Wszystkie zostały zgłoszone na policję. Wewnętrzne śledztwo “uzasadniło” zarzuty dwóch gwałtów, jednego usiłowania gwałtu i trzech przypadków przymusowych pocałunków lub obmacywania. Trzy inne zarzuty o napaść na tle seksualnym nadal były przedmiotem dochodzenia.

Jest nam bardzo przykro i bez zastrzeżeń przepraszamy tych, którzy doświadczyli lub nadal doświadczają jakiejkolwiek formy molestowania seksualnego w naszych miejscach pracy.

– powiedziało BHP w swoim oświadczeniu.

Pracownice znosiły niechciany dotyk i zaloty oraz nieodpowiednie teksty i zdjęcia od kolegów. Firma zapowiedziała, że zachęca pracowników do zgłaszania innych incydentów.

Prezes Blizzard Entertainment odchodzi po aferze z molestowaniem

BHP obiecuje poprawę warunków

BHP przekazało, że zainwestowano 300 milionów dolarów australijskich (214 milionów dolarów amerykańskich) od 2019 roku w poprawę bezpieczeństwa kempingów, ale nadal “musi zrobić i zrobi więcej”. Ostatnie ulepszenia obejmowały całodobową ochronę, lepsze oświetlenie, więcej kamer CCTV i zakładanie łańcuchów na drzwiach pokoi. Firma ograniczyła również pracowników do maksymalnie czterech napojów alkoholowych dziennie i zabroniła picia po godzinie 22:00. Z kolei Fortescue Metals i Rio powiedziały, że również zobowiązały się do poprawy bezpieczeństwa w miejscu pracy i programów szkoleniowych dla pracowników.

W 2018 r. Australijska Komisja Praw Człowieka ustaliła, że ​​74% kobiet w górnictwie doświadczyło nękania w ciągu ostatnich pięciu lat, w porównaniu z 39% kobiet w innych branżach. Stwierdzono również, że górnictwo przewyższało inne branże pod względem rozpowszechnienia nękania i liczby napastników.

Jedna z byłych pracownic BHP powiedziała ABC, że „młode dziewczyny przychodzą na miejsce… i są postrzegana jako mięso [przez pracowników płci męskiej – przyp. red.].

BHP zapowiedziało, że zwiększyło reprezentację kobiet do 29% ogólnej siły roboczej i 25% wyższego kierownictwa.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close