PaństwoPolitykaPolskaPrawoZdrowie i medycyna

Kraków: Policja skontroluje czy pasażerowie komunikacji mają maseczki

Kraków: Będą kontrole w autobusach i tramwajach

Krakowska policja będzie kontrolować, czy pasażerowie komunikacji miejskiej noszą maseczki podczas jazdy. Według MPK Kraków kontrole to efekt próśb pasażerów, którzy przestrzegają nakazu zakrywania ust i nosa w autobusach i tramwajach.

W związku z coraz liczniejszymi prośbami pasażerów, którzy zwracają uwagę na zdarzające się przypadki podróży komunikacją miejską bez prawidłowo założonej maseczki, policjanci z Komendy Miejskiej Policji oraz inspektorzy ruchu MPK w od przyszłego tygodnia będą sprawdzać, czy wszyscy stosują się do obowiązku zasłania ust i nosa w tramwajach i autobusach. Te działania to wyłącznie efekt troski MPK SA w Krakowie o bezpieczeństwo pasażerów.

– informuje MPK Kraków.

Kontrole będą prowadzone przez nieumundurowanych policjantów i inspektorów ruchu MPK, którzy będą wsiadać zarówno do tramwajów jak i autobusów w różnych miejscach miasta. Przypominamy, że osoby bez prawidłowo założonej maseczki, zakrywającej usta i nos, mogą zostać ukarane mandatem. Od 26 czerwca limit osób w komunikacji miejskiej został podniesiony do 100% maksymalnej liczby miejsc siedzących i stojących w pojeździe.

Podczas pandemii mieszkańcy Krakowa częściej wciągali koks

MPK Kraków: To w trosce o pasażerów

Warto podkreślić, że MPK Kraków od samego początku pandemii SARS CoV-2 podejmuje wiele działań w trosce o bezpieczeństwo pasażerów, klientów i pracowników, m.in. każdego dnia dokładnie dezynfekowane są wszystkie pojazdy.

Policja kontroluje środki transportu publicznego, sprawdzając, czy pasażerowie stosują się do zaleceń. Osoby, które tego nie robią (czyli nie noszą maseczki) mogą zostać ukarane mandatem w wysokości 500 zł. Policja może także przekazać sprawę do sanepidu, który ma prawo nałożyć na obywatela grzywnę w wysokości nawet 30 tys. zł. W wielu przypadkach następują skuteczne odwołania od tych kar.

Musimy cały czas pilnować się i nosić maseczki w przestrzeniach wewnętrznych.

– mówił szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski.

Ust i nosa nie muszą zakrywać małe dzieci i osoby z niektórymi schorzeniami. Maseczka nie jest obowiązkowa w samochodzie, z wyłączeniem pojazdów samochodowych będących środkami publicznego transportu zbiorowego, oraz u dziecka do ukończenia 5. roku życia. Nie musi jej także nosić osoba, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. W tym ostatnim przypadku trzeba jednak przedstawić zaświadczenie lekarskie lub inny dokument.

Źródło: MPK Kraków

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close