HandelInwestycjePaństwoPolskaPrawoŚwiatTechnologie

Dodatkowe opłaty PayPal nielegalne? UOKiK wszczyna postępowanie!

PayPal naruszył przepisy?

Czy PayPal naruszył zbiorowe interesy konsumentów poprzez jednostronną zmianę umów z konsumentami i wprowadzenie nowej opłaty? Sprawdza to Prezes UOKiK Tomasz Chróstny w postępowaniu wyjaśniającym. Wątpliwości budzi klauzula modyfikacyjna, na mocy której spółka wprowadziła zmiany w regulaminie.

Przypomnijmy, że grudniu 2020 r. spółka PayPal (Europe) z Luksemburga wprowadziła zmiany w umowach z użytkownikami serwisu PayPal, umożliwiającego płatności w Internecie. Jedną z nich była nowa opłata – za brak aktywności na koncie przez okres co najmniej 12 miesięcy. Wynosi ona maksymalnie 45 zł rocznie. Do UOKiK wpłynęło kilka skarg w tej sprawie od konsumentów.

Wszcząłem postępowanie wyjaśniające, aby ustalić, czy PayPal poprzez zmianę regulaminu mógł naruszyć zbiorowe interesy konsumentów. Wątpliwości budzi również treść klauzuli modyfikacyjnej, która miała być podstawą do jednostronnego wprowadzenia zmian umów z konsumentami, w tym wprowadzenia dodatkowej opłaty za brak aktywności po stronie konsumenta. Postanowienie regulaminu nie określa jednak konkretnych przyczyn uprawniających do modyfikacji umów. Tymczasem, zgodnie z orzecznictwem, klauzule blankietowe lub zbyt ogólne np. odnoszące się do „ważnych powodów”, należy uznać za niedopuszczalne.

– mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Facebook podejmuje działania w celu ochrony afgańskich użytkowników

PayPal jest posądzany o częste nieuczciwe praktyk

Wspomniana klauzula modyfikacyjna przewiduje możliwość wprowadzenia zmian przez samo ich opublikowanie i automatyczną „akceptację” przez użytkownika, który będzie dalej korzystać z usług PayPal.

Postępowanie wyjaśniające ma na celu wstępne ustalenie, czy działania luksemburskiej spółki dotyczące jednostronnych modyfikacji warunków umowy z użytkownikami mogą naruszać zbiorowe interesy konsumentów. Klauzula modyfikacyjna będzie też analizowana pod kątem ewentualnej abuzywności.

PayPal działa na zasadzie wirtualnej portmonetki/portfela/skarbonki (cyfrowy portfel). W systemie klienci mogą płacić przy użyciu karty kredytowej bądź salda konta, które można zasilać przelewami z konta bankowego lub innego konta PayPal. Amerykański potentat internetowych płatności obecny jest w 190 krajach, z których 23 dysponuje lokalnymi serwisami internetowymi, oraz umożliwia płatności w 25 walutach. W czerwcu 2017 liczba aktywnych kont PayPal przekroczyła 203 mln.

Serwis posądzany jest o częste nieuczciwe praktyki wśród konsumentów, w tym blokadę pieniędzy na 180 dni lub przedłużanie okresu weryfikacji. W 2013 roku powstało forum przeciw praktykom firmy – www.paypalsucks.com – które do roku 2016 zgromadziło ponad 100 000 użytkowników.

Źródło: UOKiK

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close