Ochrona środowiskaPaństwoPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Tajwan: Furia społeczeństwa po decyzji o eutanazji 154 kotków z przemytu

Tajwan podjął drastyczną decyzję

Ludność uwielbiająca zwierzęta domowe zareagowała z furią po tym, jak Tajwan zdecydował się uśpić znalezione koty. Decyzja władz Tajwanu o eutanazji 154 kotów znalezionych podczas próby przemytu wywołała oburzenie i wezwania do zmiany prawa i zwiększenia kar. Strażnicy przybrzeżni przechwycili statek rybacki z Chin w czwartek około 40 mil morskich od wybrzeża Kaohsiung, na południowym krańcu Tajwanu.

Po kontroli Covid, urzędnicy weszli na pokład statku rybackiego następnego dnia i odkryli 62 klatki zawierające koty, w tym rosyjskie niebieskie, rasy Ragdoll, perskie amerykańskie krótkowłose i brytyjskie krótkowłose. Zwierzęta zostały oszacowane na wartość 10 milionów dolarów tajwańskich, czyli ponad 357 tysięcy dolarów. Wszystkie zostały znalezione w sobotę, kiedy przypadał Międzynarodowy Dzień Bezdomnych Zwierząt. Urzędnicy państwowi powiedzieli, że podjęli decyzję o eutanazji wszystkich kotów, ponieważ ich pochodzenie było nieznane i stanowiły one zagrożenie dla bezpieczeństwa biologicznego, ale drastyczny środek spowodował furię i gniew wśród Tajwańczyków i grup broniących praw zwierząt.

Tajwan ma wysoki wskaźnik posiadania zwierząt domowych i kwitnący przemysł wokół opieki nad nimi, w tym akcesoria, takie jak wózki dziecięce i usługi, takie jak psychika zwierząt domowych. Oburzenie wywołało publiczne oświadczenie od prezydenta Tajwanu, Tsai Ing-wen, która sama posiada dwa koty, które są często pokazywane w jej postach w mediach społecznościowych.

Tsai powiedziała, że jest zasmucona tym wydarzeniem, ale winą za śmierć obarczyła przemytników i wezwała społeczeństwo do zrozumienia potrzeby zapobiegania nieumyślnemu importowi chorób przemycanych zwierząt. Jednak powiedziała również, że należy rozważyć zmiany w obowiązującym prawie, aby umożliwić bardziej humanitarne podejście.

Winiarze z Prowansji oceniają skutki zniszczeń po ogromnych pożarach

Koty można było uratować?

W dziesiątkach tysięcy komentarzy, wielu mieszkańców Tajwanu pytało, dlaczego koty nie mogły przejść kwarantanny lub być leczone. Duża część gniewu skierowana była na przemytników, podczas gdy niektórzy komentatorzy kwestionowali gwałtowność oburzenia na koty domowe w porównaniu do uboju innych gatunków ze względów bezpieczeństwa biologicznego. Inni namawiali ludzi, aby wyciągnęli wnioski z tego incydentu i adoptowali zwierzęta domowe, zamiast szukać prestiżowych ras.

Czy Tajwan nie ma zdolności do kwarantanny? Czy Tajwańczycy zabijają niewinne koty w ten sposób?

– powiedział jeden z komentatorów.

Lokalna organizacja pozarządowa, Taiwan Animal Emergency Rescue, powiedziała, że zaoferowała zapłacić za kwarantannę zwierząt i skrytykowała szybką decyzję o eutanazji.

Zwierzęta są niewinne. Istnieją zasady dotyczące przepisów granicznych, ale mogą one rzeczywiście sprawdzić, czy zwierzęta są chore, czy nie. Rozumiem znaczenie praw i przepisów, ale… mam nadzieję, że prawo może zostać zmienione i traktować te życia w bardziej humanitarny sposób.

– powiedział rzecznik organizacji.

Chen Chi-chung, szef rządowej rady rolnictwa, wziął na siebie pełną odpowiedzialność za eutanazję kotów.

Nawet po kwarantannie, te koty mogą nadal przenosić choroby ze względu na długie okresy latencji wirusów, co może stanowić poważne zagrożenie dla zwierząt domowych i gospodarskich na Tajwanie.

– powiedział Chen, według Taipei Times.

W późnych latach 90-tych tajwański przemysł wieprzowiny został zniszczony przez epidemię pryszczycy, a kraj nie został uznany za wolny od choroby przez 23 lata. Chen powiedział, że współpracują z Ministerstwem Sprawiedliwości w celu zwiększenia kar za przemyt zwierząt, sygnalizując wzrost grzywien za sprzedaż zwierząt z nieznanych źródeł do co najmniej 3 milionów dolarów.

Źródło: The Guardian

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close