EnergetykaInwestycjeNaukaPaństwoPolitykaPolskaPrawoTechnologie

Czarnek będzie nadzorował rozwój reaktorów jądrowych. Nie, to nie żart…

Czarnek specjalistą od reaktorów jądrowych

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek został powołany na wiceprzewodniczącego rady do spraw rozwoju technologii wysokotemperaturowych reaktorów atomowych chłodzonych gazem. O nowym zadaniu ministra Czarnka społeczeństwo dowiedziało się z rozporządzenia ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki.

Wysokotemperaturowe reaktory jądrowe zaliczane są do najnowszej, IV generacji. Mają one o wiele wyższą temperaturę na wyjściu z reaktora niż zwykłe reaktory wodne w elektrowniach jądrowych, dlatego do ich chłodzenia wykorzystuje się inne materiały np. hel. Kolejne rządy PiS od 2016 roku przeznaczają miliony złotych na przygotowanie koncepcji budowy w Polsce takiego nowoczesnego reaktora.

Jeszcze w 2018 roku podawano, że koszt zaprojektowania pierwszego reaktora oszacowano na 500 mln zł, a budowy – na 2 mld zł netto. Kilka miesięcy temu Narodowe Centrum Badań Jądrowych dostało od resortów Czarnka i Kurtyki ponad 60 mln zł na projekt podstawowy reaktora na wstępnym poziomie szczegółowości.

Jakie doświadczenie w tej dziedzinie ma Przemysław Czarnek? Żadne. Obecny minister edukacji jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Rydzyk cieplutko: Czarnek to najlepszy minister edukacji po wojnie

Czarnek wymyślił nowego wroga

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podpisał list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz edukacji ekologicznej i klimatycznej. Jak stwierdził poseł PiS, resort zamierza rozwijać edukację ekologiczną i tę dotyczącą klimatu, ale nie zgadza się na ,,jakąkolwiek ideologię ekologizmu”.

Edukacja ekologiczna i klimatyczna to ważne elementy kształcenia. Chcemy je wzmacniać i promować. Warto podkreślić, że wiedza o zasadach zrównoważonego rozwoju jest obecna w prawie oświatowym, a kompleksowo zaprojektowana edukacja ekologiczna to obowiązkowy obszar nauczania wpisany w podstawę programową. Dodatkowo w ramach kierunków polityki oświatowej państwa wyróżniliśmy wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach i rozwój postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne. Będziemy rozwijać edukację ekologiczną i dot. klimatu, ale nie zgadzamy się na jakąkolwiek ideologię ekologizmu, polegającą na humanizacji roślin i zwierząt i animalizacji człowieka. Tego na pewno w podstawach programowych nie będzie.

– zapowiedział Czarnek.

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska zobowiązały się do przeprowadzenia analizy propozycji działań na rzecz skutecznej edukacji z zakresu ekologii.

Źródło: Money

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close