HandelInwestycjeKultura i sztuka

Ktoś zakupił bezużyteczny, wirtualny kamień NFT za 5 mln złotych!

Jeden z użytkowników zakupił bezużyteczny wirtualny kamień za 400 ETH, czyli ponad 1,3 mln dolarów.  Kwota w polskiej walucie to niemal 5 mln złotych. Skąd tak ogromna cena? Okazuje się, że był to EtherRock z 2017 roku, który jest jednym z najstarszych tokenów niewymienialnych (NFT).

Wirtualna skała NFT EtherRock sprzedana za 1,3 mln dolarów

Tokeny niewymienialne, czyli NFT cieszą się ogromną popularnością. W ostatnich miesiącach zdobywają uznanie u internautów, a platformy takie jak OpenSea odnotowała wzrost obrotów w ciągu miesiąca aż o 550%. W postaci tokenów niewymienialnych można utworzyć niemal wszystko, począwszy od zdjęć, obrazów, a kończąc na “wirtualnej miłości”. To ostatnie wykorzystała polska influencerka Martirenti, która sprzedała “wirtualne uczucie” za ponad 1 mln złotych.

Mem z Piesełem sprzedany za 4 miliony dolarów! WOW

Tokeny niewymienialne cieszą się również popularnością w grach. Przykładem jest Axie Infinity, lub cyfrowe małpy, z których każda różni się od siebie:

Źródło: NFT Culture

Z tego powodu, jak potwierdza portal Comparic, wiele NFT może cechować się użytecznością, lub pełnić formę nagrody. Jednakże EtherRock, którego kupiono za około 5 mln złotych, nie cechuje się praktycznie niczym szczególnym, co więcej – jest to zwykły rysunek, który niczym się nie wyróżnia.

Czym “skała” wyróżnia się na tle innych NFT? Otóż jak się okazuje, “wirtualny kamień” EtherRock jest jednym ze stu najstarszych tokenów niewymienialnych stworzonych raptem w 2017 roku. Raptem w zeszłym tygodniu założyciel firmy TRON, Justin Sun, kupił podobny “kamień” za 500 000 dolarów. Biznesmen pochwalił się transakcją na Twitterze:

Eksperci: Bitcoin będzie kosztował ponad 100 000 USD!

Prawdę powiedziawszy 500 tysięcy dolarów, albo nawet 1,3 mln wydane na obraz zrobiony z w kilka minut w programie graficznym wydaje się najgłupszą inwestycją w historii. Niemniej jednak żyjemy w czasach, kiedy to “artyści” potrafią sprzedać pustkę za niezłe sumy, więc raczej nas już nic nie zdziwi. Choć z drugiej strony niektórzy sugerują, że jest to po prostu pranie pieniędzy pod przykrywką “żartu”.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close