PaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Nawalny zmuszony do oglądania państwowej propagandy przez 8 godzin dziennie

Nawalny poddawany “torturom psychologicznym”

Aleksiej Nawalny mówi o praniu mózgu i propagandzie w więzieniu, jakich serwuje mu reżim Putina. Lider rosyjskiej opozycji powiedział w swoim pierwszym wywiadzie z więzienia w Rosji, że dni ciężkiej pracy w sowieckich gułagach minęły, ale zostały zastąpione praniem mózgu i propagandą. Uwięziony krytyk Kremla porównał rosyjskie więzienie do chińskiego obozu pracy i mówi, że jest zmuszony oglądać osiem godzin telewizji państwowej dziennie.

Można sobie wyobrazić wytatuowanych osiłków ze stalowymi zębami, którzy toczą walkę na noże, by wziąć najlepsze łóżeczko przy oknie. Trzeba sobie wyobrazić coś na kształt chińskiego obozu pracy, gdzie wszyscy maszerują w szeregu i gdzie wszędzie wiszą kamery wideo. Istnieje ciągła kontrola i kultura snitchingu.

– powiedział Navalny.

Nawalny, który swoją karierę polityczną zbudował na ujawnianiu korupcji w Rosji, jest przetrzymywany w kolonii więziennej o zaostrzonym rygorze w Pokrowie, 100 km na wschód od Moskwy. Lider opozycji przyznaje, że strażnicy monitorowali więźniów, by oglądali godziny propagandy państwowej. Więźniom nie pozwala się czytać ani pisać, a gdy zasną, są nagle budzeni.

Jednak Nawalny jest całkiem optymistycznie nastawiony do przyszłości reżimu Władimira Putina, twierdząc, że pewnego dnia się skończy.

Prędzej czy później ten błąd zostanie naprawiony, a Rosja wejdzie na demokratyczną, europejską ścieżkę rozwoju – po prostu dlatego, że tego chcą ludzie.

– powiedział w opublikowanym w środę wywiadzie.

W komentarzu dla mediów, napisanym z więzienia w zeszłym tygodniu, Nawalny wezwał Zachód do podjęcia działań przeciwko korupcji i rozprawienia się z oligarchami. Powtórzył również krytykę rządów USA i Europy za sankcje wobec Rosji, które, jak powiedział, krzywdziły Rosjan, a nie tych u władzy. Dodał, że nie został napadnięty przez żadnych współwięźniów, a nawet opisał, że umilał sobie czas, robiąc z nimi przekąski.

Szczotka do WC symbolem luksusu? Rossija 1 próbowała ośmieszyć Nawalnego, ale się nie udało…

Więzień polityczny?

W tym miesiącu Nawalny został oskarżony o nowe przestępstwa, które mogą przedłużyć jego pobyt w więzieniu o trzy lata. Jeśli zostanie uznany za winnego, może zostać zwolniony dopiero po 2024 r., kiedy w Rosji zaplanowano wybory prezydenckie.

Jakiś czas temu rosyjski sąd zdelegalizował ogólnokrajową organizację polityczną opozycyjnego polityka Aleksieja Nawalnego. Fundacja Walki z Korupcją” (FBK) została uznana decyzją sądu za “organizację ekstremistyczną”. W oświadczeniu opublikowanym wkrótce potem na Instagramie Nawalny potępił rozprawę jako parodię sprawiedliwości i obiecał, że będzie dalej przeciwstawiał się Kremlowi.

Kiedy korupcja jest podstawą rządu, bojownicy przeciwko korupcji są przedstawiani jako ekstremiści. Nie porzucimy naszych celów i pomysłów. To nasz kraj i nie mamy innego.

– czytamy w oświadczeniu.

Przypomnijmy, że Aleksiej Nawalny został zatrzymany zaraz po powrocie do Rosji, kiedy wracał wraz z żoną z pięciomiesięcznego pobytu w Niemczech, gdzie leczył się po próbie otrucia Nowiczokiem. Opozycjonista uważa, że za próbą jego otrucia stały władze Rosji. Zachodnie agencje wywiadowcze również oceniły z „wysoką pewnością”, że to oficerowie FSB otruli Nawalnego w zeszłym roku. Kreml zaprzecza otruciu Nawalnego i utrzymuje, że jego wyrok nie jest polityczny.

Źródło: The Guardian

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close