PolitykaPolskaPrawo

Przez reasumpcję głosowania Elżbieta Witek może trafić do więzienia

Zgodnie z najnowszymi informacjami, sierpniowe głosowanie nad Lex TVN i tak nie przejdzie dalej. Ustawa może zostać odrzucona nawet przez prezydenta Andrzeja Dudę, o czym ustalono już na Nowogrodzkiej. Tymczasem Elżbieta Witek przez swoją decyzję może mieć duże kłopoty, o czym zaczęli głośno mówić prawnicy. W jej sprawie wpłynęło już zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Elżbieta Witek może trafić do więzienia? Jest zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa

Coraz głośniej o ustawie Lex TVN, która de facto może rozejść się po kościach, a koncesja dla tej telewizji może i tak zostać przedłużona. Zabiega o to podobno sam Andrzej Duda po rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim, a sprawa jest praktycznie dograna. Prezydent przyznał to ostatnio na antenie TVP Info:

Po pierwsze ze względu na stosunek Amerykanów do ochrony własności, a po drugie z uwagi na wartość wolności słowa. W Ameryce wolność słowa jest posunięta bardzo, bardzo daleko. Krytyka, nawet bardzo ostra, jest czymś naturalnym, dlatego musimy dobrze zważyć nasze interesy.

Tymczasem coraz więcej prawników uważa, że decyzja o reasumpcji głosowania odbyło się niezgodnie z prawem. Jak przekazał konstytucjonalista z Uniwersytetu SWPS, prof. Marek Chmaj w radiu TOK FM:

– Niezależna prokuratura może uznać, że doszło do popełnienia przestępstwa przekroczenia obowiązków. Ale wtedy należałoby zweryfikować okoliczności popełnienia tego czynu i to, kto był za to osobiście odpowiedzialny.

Elżbieta Witek twierdziła, że opierała się na opinii pięciu prawników, ale nie podała dokładnie do wiadomości, kogo miała na myśli.

Dlaczego Paweł Kukiz zagłosował za Lex TVN i zapomniał o wartościach?

Wszystko to sprawiło, że wobec marszałek Witek może spotkać się z konsekwencjami prawnymi. I grozi jej nawet trzy lata pozbawienia wolności.

Poseł Michał Gramatyka zawiadamia prokuraturę o działanie marszałek Witek w sprawie Lex TVN

Jak zaznaczył poseł Michał Gramatyka z Polski 2050, sprawa musi zostać zanalizowana przez prokuraturę. Dlatego zawiadomił ją o możliwości popełnienia przestępstwa:

Marszałek Witek przeprowadzając reasumpcję działała z premedytacją, bez podstaw prawnych i w czytelnym kontekście.

Według ekspertów, Witek działała z premedytacją, a jej czyn jest szczególnie szkodliwy społecznie. Co więcej, jak tłumaczy prof. Michał Romanowski:

Elżbieta Witek nie może kłamać jako marszałek Sejmu w sprawach publicznych. Jej zachowanie jest szczególnie naganne, ponieważ marszałek Sejmu RP to drugie stanowisko w Rzeczpospolitej Polskiej po Prezydencie RP.

Na możliwość popełnienia przestępstwa zwrócił uwagę również Radosław Sikorski. Jak informuje:

Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 – czytamy w § 1. art. 231 Kodeksu Karnego.

Problem tylko w tym, że aby doszło do uczciwego procesu, prokuratura musi być o wiele bardziej niezależna od władzy, niż jest to obecnie. A na to jeszcze będziemy musieli poczekać jeszcze długi czas.

Źródło: Crowdmedia, Oko.press

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close