InwestycjeKultura i sztukaMediaPaństwoPolitykaPolskaWarszawa

Kurski zbuduje nową siedzibę dla TVP Info! Ogromny projekt! [GALERIA]

TVP zbuduje nowy budynek

Jak dowiedział się portal Wirtualne Media, Telewizja Polska ogłosiła postępowanie dotyczące wybudowania przy jej siedzibie głównej w Warszawie nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Zamówienie ogłoszone przez TVP dotyczy „wybudowania zespołu budynków kanałów informacyjnych telewizji wraz z usługami, garażem podziemnym, infrastrukturą towarzyszącą oraz zagospodarowaniem terenu, na terenie Zakładu Głównego Telewizji Polskiej S.A. przy ul. J.P. Woronicza w Warszawie”.

Według szczegółowego opisu zamówienia nowa siedziba Telewizyjnej Agencji Informacyjnej ma składać się z dwóch budynków. Pierwszy będzie składał się z dwupoziomego garażu podziemnego oraz pięciu kondygnacji naziemnych. Na parterze wyznaczono m.in. dwa studia telewizyjne z pomieszczeniami towarzyszącymi oraz pomieszczenia biurowe i socjalne, na pierwszym piętrze – studio TVP Sport, pomieszczenia dla montażystów i grafików oraz kantynę pracowniczą, na drugim piętrze – pomieszczenia redakcyjne i montażowe, na trzecim – dwa studia telewizyjne na potrzeby TVP3, główny pokój komutacyjny i centrum danych, na czwartym piętrze – pokoje biurowe, redakcyjne oraz sale konferencyjne. Przestrzeń na newsroom TAI wyznaczono na parterze oraz pierwszym, drugim i trzecim piętrze.

Drugi budynek ma mieć aż 10 kondygnacji (bez parkingu podziemnego). W większości zaplanowano pomieszczenia biurowe, gospodarcze i archiwa. Natomiast na dziewiątym piętrze ma działać studio panoramiczne z reżyserką i pomieszczeniami zapleczowymi.

Kształt budynków wpisuje się w przestrzeń ograniczoną z jednej strony istniejącymi budynkami D i F, z drugiej strony istniejącymi szpalerami drzew wzdłuż linii rozgraniczającej ul. Woronicza. W części centralnej, zgodnie z zapisami zawartymi w MPZP, występuje dominanta wysokościowa (10 kondygnacji) porządkująca widok perspektywiczny.

– stwierdzono w opisie.

Zaprojektowano trzy główne wątki elewacji, wspólne dla obu nowoprojektowanych budynków, dwa z nich (z wertykalnym podziałem) nawiązują poprzez czytelny rytm do istniejących w najbliższym sąsiedztwie budynków D, F i B, natomiast trzeci: duże panoramiczne przeszklenia – umożliwia wytworzenie interesujących interakcji w publicznej przestrzeni ulicy Woronicza oraz „ożywia” elewację północną budynku nr 1, otwierając go na publiczną strefę ul. Woronicza.

– dodano.

TVP zbuduje sobie… muzeum za ponad milion złotych

Kto bogatemu zabroni

O zlecenie mogą starać się firmy, które w ostatnich 10 lat zrealizowały przynajmniej dwie budowy obiektu kubaturowego z garażem podziemnym za 75 mln zł brutto każdy oraz zatrudniają kierownika budowy z takim doświadczeniem. Oferty będzie można składać do 27 października, a przy ich ocenie 97 proc. wagi będzie stanowić cena brutto, zaś 3 proc. – okres zapewnianej gwarancji jakości na urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne (m.in. stacje transformatorowe, rozdzielnie, baterie UPS, RUPS, agregaty) oraz wszelkie urządzenia sanitarne, wentylacji i klimatyzacji. Z wybranym podmiotem TVP planuje podpisać umowę na 36 miesięcy.

Obecnie główna siedziba Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, w tym studia i redakcje TVP Info, „Wiadomości”, „Teleexpressu” i „Panoramy”, mieści się w budynku przy placu Powstańców w ścisłym centrum Warszawy.

Przypomnijmy, że członek Rady Mediów Narodowych, Juliusz Braun upublicznił część danych ze sprawozdania Telewizji Polskiej za rok 2020. Wynika z nich, że TVP odnotowało zysk w wysokości 198 milionów złotych i planuje przeznaczyć 10 milionów złotych na nagrody. Sęk w tym, że gdyby nie słynne 2 miliardy z budżetu to Telewizja Polska nie miałaby ani grosza zysku.

Przychody ze środków publicznych, z abonamentu i rekompensaty wyniosły łącznie 2,043 mld zł. W tym abonament 331 milionów zł, a rekompensata z budżetu, w formie papierów wartościowych – 1,712 mld zł. W stosunku do 2019 r. jest to o 584 mln zł więcej z rekompensaty.

– twierdzi Juliusz Braun i dodaje, że TVP tego zysku nie wypracowała.

Z pisma Brauna, przesłanego mediom, wynika, że TVP i tak jest mniej rozrzutna, niż rok wcześniej. W 2019 r. miała bowiem 89 milionów złotych teoretycznego zysku, z czego na nagrody przeznaczono 15 milionów złotych.

Kurski chce jeszcze

Czy prawie 2 miliardy rocznie dla TVP to dużo? Zdaniem prezesa TVP to wciąż za mało. Jacek Kurski stwierdził w rozmowie z portalem Wirtualne Media, że państwo powinno przekazać mediom publicznym 3,5 miliarda złotych rocznie.

Państwo powinno na media publiczne dawać prawie 3,5 mld zł, gdyby ustawa działała prawidłowo – zbiera 600 milionów, dodaje 1,95 mld. I tak brakuje miliarda, a słyszymy, jakby te 2 mld były kosmicznym poświęceniem ze strony państwa.

– stwierdził Jacek Kurski w rozmowie z portalem Wirtualne Media.

Kurski dodał również, że pomimo pandemii i kryzysu TVP jest w dobrej sytuacji. Prezes TVP przyznał, że to zasługa rekompensaty.

Sytuacja finansowa jest stabilna, dzięki rekompensacie – co chciałbym bardzo wyraźnie podkreślić – że jest ona niczym innym, niż wykonaniem ustawy, która obowiązuje w Polsce.

– powiedział Kurski.

Źródło: Wirtualne Media

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close