GastronomiaHandelInwestycjePaństwoRolnictwoŚwiat

Lockdown w Wietnamie uderza w światową podaż kawy

Lockdown w Wietnamie

Wietnam zwiększył obawy o globalne dostawy kawy, ponieważ Ho Chi Minh, największe miasto południowo-wschodniej Azji pozostaje w zamknięciu. Centrum eksportowe Ho Chi Minh zostało objęte surowymi ograniczeniami dotyczącymi podróży po gwałtownym wzroście przypadków wariantu Delta koronawirusa. Wietnamski lockdown może teraz wpłynąć na światowy rynek kawy. Wietnam jest bowiem głównym producentem robusty, gorzkiego ziarna używanego w kawie rozpuszczalnej i niektórych mieszankach espresso.

Zamknięcie południowo-wschodniego miasta Ho Chi Minh oznacza, że ​​wietnamscy eksporterzy walczą o transport towarów, w tym ziaren kawy, do portów w celu wysyłki na całym świecie. Ograniczenia w podróży stanowią kolejny problem dla eksporterów, którzy już teraz borykają się z poważnym niedoborem kontenerów transportowych i rosnącymi kosztami frachtu. Miasto i jego porty są kluczowym elementem globalnej sieci żeglugowej, która biegnie z Chin do Europy.

Lockdown, z którym borykają się wietnamscy producenci, to tylko najnowszy problem, który uderzył w branżę kawową. Brazylia, największy na świecie producent najwyższej jakości ziaren kawy arabica, doświadczyła skutków suszy i mrozów. Najgorsze mrozy w Brazylii od 1994 r. spowodowały, że koszt nieprażonych ziaren kawy osiągnął najwyższy poziom od prawie siedmiu lat. Według doniesień szkody spowodowane mrozem były tak poważne, że niektórzy hodowcy kawy mogą być zmuszeni do ponownego sadzenia drzew, co może oznaczać, że wznowienie produkcji zajmie im nawet trzy lata.

Właściciel Mango TV z milionowymi stratami. Zwolniono dziesiątki osób

Lockdown wpływa na dostawy żywności

Wietnamskie Stowarzyszenie Kawy i Kakao oraz inne organizacje handlowe wezwały rząd tego kraju do złagodzenia ograniczeń, aby uniknąć dalszych opóźnień w dostawach i związanych z nimi kosztów. W zeszłym tygodniu minister transportu Wietnamu odpowiedział na obawy, nakazując władzom regionalnym na południu kraju podjęcie działań w celu złagodzenia niepotrzebnych obciążeń w transporcie towarów, w tym kawy. Lockdown oznacza bowiem poważne kłopoty z zaopatrzeniem w produkty żywnościowe. Na zdjęciach ze sklepów widać, jak z każdym kolejnym dniem pustoszeją półki z najczęściej wybieranymi produktami.

Przez Wietnam przechodzi największa od początku pandemii fala zachorowań na COVID-19, regionalnie wprowadzono zakazy opuszczania domów. Wietnamski serwis Tuoi Tre informuje, że nowy sposób kontroli mieszkańców testowano w Da Nang w centralnym Wietnamie – drony patrolujące ulice.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close