GastronomiaGospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrzemysłŚwiat

Sri Lanka w kryzysowej sytuacji gospodarczej po gwałtownej inflacji

Sri Lanka w kryzysie

Sri Lanka ogłosiła kryzys gospodarczy po gwałtownym spadku wartości waluty te południowoazjatyckiego kraju, który spowodował gwałtowny wzrost cen żywności. Władze twierdzą, że przejmą kontrolę nad dostawami podstawowych artykułów żywnościowych, w tym ryżu i cukru, oraz ustalą ceny, próbując kontrolować rosnącą inflację. Rupia lankijska spadła w tym roku o 7,5% w stosunku do dolara amerykańskiego.

We wtorek weszły w życie szeroko zakrojone środki nadzwyczajne. Były generał armii został mianowany przez rząd komisarzem ds. podstawowych usług z uprawnieniami do przejmowania zapasów posiadanych przez handlowców i sprzedawców detalicznych.

Uprawnieni funkcjonariusze będą mogli podjąć kroki w celu zapewnienia społeczeństwu podstawowych artykułów żywnościowych po ulgowej stawce, kupując zapasy niezbędnych artykułów spożywczych. Te produkty będą dostarczane po cenach gwarantowanych przez rząd lub w oparciu o wartość celną importowanych towarów, aby zapobiec nieprawidłowościom rynkowym.

– powiedział w oświadczeniu prezydent wyspy, Gotabaya Rajapaksa.

Chiny wprowadzają ostry limit czasu na gry online dla dzieci

Sri Lanka cierpi przez niedobory żywności

Ogłoszenie pojawiło się po wzroście cen podstawowych artykułów spożywczych, takich jak cukier, cebula i ziemniaki. Po tym jak Sri Lanka ogłosiła stan wyjątkowy z powodu niedoborów żywności, a prywatnym bankom zabrakło walut obcych na finansowanie importu, ludzie ustawiali się w długich kolejkach, aby kupić olej naftowy używany w piecach kuchennych. Przed sklepami stały też długie kolejki z powodu braku innych towarów, w tym mleka w proszku czy gazu do gotowania.

Krajowy Departament Spisu Ludności i Statystyki powiedział, że wzrost kursu walutowego był jedną z przyczyn wzrostu cen wielu istotnych artykułów w ciągu ostatniego roku. Inflacja miesięczna wzrosła do 6% w sierpniu, głównie z powodu wysokich cen żywności, podał departament.

Sri Lanka, która jest importerem netto żywności i innych towarów, jest świadkiem wzrostu liczby przypadków koronawirusa i zgonów, które uderzyły w turystykę, jedno z głównych źródeł zagranicznych walut. Częściowo w wyniku załamania się liczby turystów, gospodarka Sri Lanki skurczyła się w zeszłym roku o rekordowe 3,6%.

W marcu zeszłego roku rząd nałożył zakaz importu pojazdów i innych przedmiotów, próbując powstrzymać odpływ walut obcych. Na początku tego miesiąca Sri Lanka jako pierwszy kraj w regionie podniosła stopy procentowe, próbując wzmocnić swoją walutę i złagodzić presję inflacyjną związaną z wysokimi kosztami importu.

Sri Lanka jest obecnie objęta godziną policyjną 16 dni do poniedziałku z powodu skoku w przypadkach Covid-19.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close