MotoryzacjaPolskaTransport

Straż Miejska będzie mierzyć prędkość hulajnóg. Metodą “na czuja”

Hulajnogi elektryczne od wielu miesięcy są bardzo popularne w Polsce. Niemniej jednak od dłuższego stanowili niebezpieczeństwo na drogach. Brak regulacji sprawił, że dochodziło do wypadków, w których nieraz ginęli ludzie. Teraz ma się to zmienić, ale pojawia się pytanie, czy nowe przepisy będą egzekwowane, ponieważ dają spore pole do naginania prawa. Wszystko dlatego, że straż miejska będzie miała nowe uprawnienia do mierzenia prędkości hulajnóg. A jak to będą robić? Właśnie w tym cały ambaras.

Hulajnogi elektryczne z dodatkowymi ograniczeniami. Straż miejska będzie pilnować dozwolonej prędkości

Od poniedziałku 30 sierpnia strażnicy miejscu i gminni mają nowe uprawnienia do nakładania mandatów za wykroczenia. Dotyczy to także przekroczenia prędkości hulajnogą elektryczną oraz rowerów. Jak informuje Polsat News, kierujący hulajnogą będą musieli korzystać z drogi dla rowerów lub ruchu dla rowerów z maksymalną prędkość 20 km/h. Dodatkowo:

[…] kierujący hulajnogą elektryczną mogą korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, jednak i tam nie można przekroczyć 20 km/h.

Jak jednak przekazał Waldemar Forysiak z wrocławskiej Straży Miejskiej w rozmowie z Polsat News:

Nowe przepisy egzekwujemy od poniedziałku. Mówimy tutaj o prędkości, którą możemy się poruszać po chodnikach hulajnogami elektrycznymi i rowerami w sytuacji, kiedy możemy się poruszać chodnikiem. Wtedy ta prędkość nie może być większa od prędkości poruszającego się pieszego.

Rusza… loteria szczepionkowa. Do wygrania samochód za zaszczepienie

Ograniczenie prędkości hulajnóg elektrycznych ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drodze

Oznacza to, że na drodze dla pieszych kierujący hulajnogą będzie mógł jechać z maksymalną prędkością do ok. 6 km/h. Ponadto muszą ustępować pieszym oraz zachować szczególną ostrożność. W innym wypadku kierujący hulajnogą stanowi niebezpieczeństwo na drodze. To z kolei stanowi wykroczenie, za które można otrzymać mandat w wysokości 500 zł.

Najlepsze jest jednak to, w jaki sposób strażnicy miejscy będą sprawdzać, czy dany kierowca przekroczył prędkość. To, jak wskazuje Forysiak, będzie się odbywało drogą… “wizualną”:

Prędkość nie może być większa od poruszania się pieszego. Strażnik może ją zmierzyć wizualnie — czyli to jest ocena strażnika miejskiego i to jest wystarczające. W takim wypadku już możemy podejmować interwencję.

Hulajnoga elektryczna jest dozwolona dla osób w wieku 10 do 18 lat, którzy posiadają kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób powyżej 18 roku życia żaden z tych dokumentów nie jest wymagany. Dzieci poniżej 10 roku życia mogą poruszać się hulajnogą elektryczną tylko w strefie zamieszkania, pod opieką osób pełnoletnich.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close