GastronomiaRynek pracyŚwiat

McDonald’s w Oregonie postanowił zatrudniać 14-letnie dzieci

Jak informuje BBC News, oddział McDonald’s w stanie Oregon zachęca 14 i 15-latków do ubiegania się o pracę w restauracji. Sytuacja ta została spowodowana brakiem pracowników na amerykańskim rynku pracy. 

Problemy amerykańskich restauratorów

Amerykańscy restauratorzy przyzwyczajeni do dostępności taniej siły roboczej znaleźli się w nieciekawej sytuacji. Popyt na oferowane przez nich produkty rośnie, a ludzie nie są chętni do pracy w fast foodach.

Sytuacja przyczyniła się do rozpoczęcia walki pracodawców o pracowników. Bój jest tak zaciekły, że wielu z tych pierwszych jest skłonnych nawet podnieść pensje. McDonald’s już ogłosił, że podniesie płacę minimalną w swoich lokalach. Ma ona wynosić 15 dolarów za godzinę na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

Fast food
Źródło: Roman Lopez/ https://unsplash.com/

Jednym z wielu pracodawców, którym ostatnio bardzo doskwierał brak pracowników, jest Heather Kennedy, właścicielka restauracji McDonald‘s w Medford. W rozmowie z Business Insiderem powiedziała ona, że takie braki kadrowe były niespotykane w 40-letniej historii jej rodziny, która przez cały ten czas prowadziła franczyzę McDonald’s.

Pomysłowa właścicielka restauracji McDonald’s

Aby zaradzić kryzysowej sytuacji, postanowiła ona podnieść płacę minimalną w restauracji do 15 dolarów za godzinę. Niestety, jak poinformowała ona Business Insider, metoda ta okazała się bardzo nieskuteczna. Następnie właścicielka restauracji wpadła na pomysł, aby umożliwić stosunkowo młodym osobom pracę w jej lokalu. Wywiesiła ona przed oddziałem McDonald’s baner z hasłem: „Teraz zatrudniamy 14 i 15-latków”.

Plan okazał się sukcesem. Heather Kennedy twierdzi, że otrzymała ponad 25 nowych wniosków od czasu, gdy otworzyła drzwi swojego lokalu dla osób poniżej 16 roku życia.

Restauracje McDonald’s oferują personelowi opiekę nad dziećmi

Jak informuje BBC News, McDonald’s odmówił skomentowania opisywanego ruchu restauratorki. Jednak jego przedstawiciele przekazali temu portalowi, że franczyzobiorcy używali szeregu środków, aby rozwiązać problem z niedoborem pracowników. Oferowali oni lepsze płace, premie motywacyjne dla nowych podwładnych, a nawet pomoc w opiece nad dziećmi.

Jak zaznacza BBC News:

„Amerykańskie prawo pracy różni się w zależności od stanu, ale w Oregonie osoby w wieku 14 lat i starsze mogą pracować w zawodach niestanowiących zagrożenia, takich jak usługi gastronomiczne, pod warunkiem, że ich godziny pracy są ograniczone. Do tego młodzież musi mieć zapewnione odpowiednie przerwy na odpoczynek”.

Jednak czy praca w jednym z wielu lokali McDonald’s należy do bezpiecznych? Raportu National Employment Law Project stwierdza, że McDonald’s nie wywiązuje się ze swojego prawnego obowiązku zapewnienia amerykańskim pracownikom bezpiecznego środowiska pracy. W tych restauracjach często dochodzi do niebezpiecznych, nierzadko absurdalnych incydentów. Choćby w styczniu 2019 roku w Phoenix w stanie Arizona, klient groził pracownikowi McDonald’s strzelbą, gdyż nie otrzymał ostrego sosu do swojego zamówienia.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close